Rady gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Wojewoda zaskarżył uchwałę.
W jego opinii doszło do naruszenia zasad sporządzania planu.
W części tekstowej i graficznej planu nie ujawniono bowiem udokumentowanego złoża wód termalnych, którego część zlokalizowana była na obszarze objętym planem.
W odpowiedzi rada wyjaśniła, iż wody uznane za kopaliny nie podlegają, tak jak zwykłe wody podziemne, wymogom ustawy Prawo wodne, zgodnie z którą dla ujęć wód podziemnych możliwe jest ustanawianie stref ochronnych, prowadzenie monitoringu ilości i jakości wód itp.
Dla wód termalnych obowiązujące są przepisy Prawa geologicznego i górniczego.
Ochrona złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin polega jedynie na ograniczeniu praw ich pozyskiwania przez podmiot, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny z określonej przestrzeni będącej obszarem górniczym.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Skoro zatem dla terenu złoża wód termalnych nie obowiązują żadne ograniczenia oraz wymagania ochrony złoża, plan miejscowy takich zasad nie ustala.
WSA nie zgodził się z taką argumentacją.
W ocenie sądu w razie wystąpienia udokumentowanych złóż kopalin obowiązkiem rady jest uwzględnienie jej w uchwalanym planie.
Zobacz także: Czy wydając decyzję ustalającą rekultywację należy uwzględnić MPZP?
Oznaczenie granic terenu złóż kopalin, jeżeli w terenie objętym planem występują, to obligatoryjne ustalenie planu – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 lutego 2016 r., IV SA/Po 785/15, nieprawomocny
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Prawo Ochrony Środowiska Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |