Prezydent miasta nakazał spółce usunięcie odpadów w postaci mas ziemnych z terenu działek sąsiadujących z inwestycją. Spółka jest bowiem firmą, która kontynuuje budowę osiedla, z której pochodziły odpady.
Spółka odwołała się od tej decyzji.
SKO przyznało rację spółce.
Zdaniem kolegium przeniesienie na nowy podmiot pozwolenia na budowę nie jest równoznaczne z przeniesieniem wszelkich obowiązków związanych z inwestycją, w tym obowiązku usunięcia odpadów wytworzonych w ramach inwestycji budowlanej prowadzonej wcześniej przez inną spółkę.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się WSA.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd uznał, iż skoro bezspornym jest okoliczność, iż masy odpadów zlokalizowane na działce zostały wytworzone przez spółkę w związku z realizacją prawomocnej decyzji pozwolenie na budowę osiedla, to fakt przeniesienia tej decyzji na nowy podmiot oznacza także przeniesienie jej w zakresie odpowiedzialności za składowane odpadów na nowego adresata decyzji.
Przyjęcie innej konstrukcji, jaką przyjął organ odwoławczy prowadziłoby do sytuacji, w której w niezwykle prosty sposób mogłoby dochodzić do przekształceń podmiotowych po stronie adresatów decyzji, które miałby na celu uniknięcie wykonania koniecznych czynności związanych z daną inwestycją.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 21 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 511/16, nieprawomocny