Tak orzekł WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 3 listopada 2015 r., sygn. akt: II SA/Ol 953/15.

Starosta wniósł sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Wskazał, że obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje odprowadzanie ścieków do oczyszczalni miejskiej poprzez sieć kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej.

Nie dopuszcza natomiast realizacji indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków, przez co zgłoszenie robót budowlanych dokonane przez inwestorów naruszało zapisy mpzp. Wojewoda podtrzymał decyzję w mocy.

Inwestorzy T.K. i P.K. wnieśli skargę do WSA w Olsztynie, który stwierdził, iż zasługiwała ona na uwzględnienie. Zakaz zawarty w planie naruszał przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł 5 ust. 1 pkt 2 stanowi bowiem, że właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

Z kolei przepisy planu miejscowego stanowią jedno ze źródeł systemu obowiązującego prawa i winny być interpretowane w zgodzie z przepisami innych aktów prawnych, w tym z przepisami powszechnie obowiązujących aktów prawnych wyższego rzędu - ustaw.

Przyjęcie przez organy, że zapisy planu zagospodarowania przestrzennego wprowadziły zakaz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i w konsekwencji pozostawały w sprzeczności z normą wynikającą z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, doprowadziło Sąd do wniosku, iż postanowienia tego planu pozostawały w sprzeczności z aktem wyższego rzędu - rangi ustawy. Mając powyższe na uwadze Sąd uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Orzeczenie jest prawomocne.

Sygnatura akt: II SA/Ol 953/15

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, stan z dnia 24 marca 2016 r.