SKO umorzyło postępowanie dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji burmistrza o rozgraniczeniu nieruchomości ze względu na jego bezprzedmiotowość.
Właściciel nieruchomości uznał stanowisko organu za błędne i zaskarżył je do sądu administracyjnego.
W uzasadnieniu wyjaśnił, że przedmiotem postępowania administracyjnego było rozgraniczenie działek. Natomiast przedmiotem postępowania sądowego było wyłącznie rozgraniczenie jedynie we fragmencie dotyczącym przebiegu granic między dwiema działkami. W pozostałym zakresie, tj. nieprzekazanym sądowi rejonowemu, decyzja burmistrz jest ostateczna i prawomocna, a tym samym można stwierdzić jej nieważność.
WSA przyznał rację właścicielowi nieruchomości.
WSA przypomniał, iż decyzja o rozgraniczeniu nieruchomości wydana na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., Nr 193, poz. 1287 ze zm.) traci moc już w samym momencie skutecznego złożenia przez stronę niezadowoloną z rozstrzygnięcia żądania przekazania sprawy do sądu powszechnego.
Jednak dotyczy to wyłącznie części w jakim była objęta tym żądaniem.
W pozostałej części decyzja rozgraniczeniowa staje się ostateczna, co skutkuje uznaniem, iż w tym zakresie dopuszczalne jest wszczęcie i prowadzenie postępowań nadzwyczajnych.
Zatem skoro decyzja burmistrza o rozgraniczeniu straciła moc wyłącznie w części dotyczącej rozgraniczenia dwóch działek, ponieważ tylko w tym zakresie orzekał sąd powszechny, to w pozostałym zakresie decyzja ta stała się ostateczna.
W związku z tym twierdzenie organu, iż brak jest przedmiotu postępowania nie zasługuje na uwzględnienie – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 25 lutego 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 1218/14, nieprawomocny