W minionym roku w działania z tym związane zaangażowało się 75 gmin, z terenu których usunięto prawie 3,4 tys. ton eternitu. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi dotacyjnemu, które uruchomił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w porozumieniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W tym roku z takiej pomocy zdecydowało się skorzystać 90 gmin. Zgodnie z przyjętym regulaminem programu o dotacje mogły starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na swoim terenie oraz posiadające opracowany i przyjęty uchwałą rady odpowiedni program. W ramach konkursu przewidziano dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak cena za jedną tonę usuniętych wyrobów azbestowych nie mogła być wyższa niż 680 zł. Spośród zgłoszonych wniosków najwięcej azbestu – 224 tony - usunie gmina Wielbark, która po raz pierwszy przystąpiła do programu, który oferują fundusze.
W tym roku o pozyskanie środków, oprócz samorządów, mogły starać się spółki prawa cywilnego i handlowego. Z tej okazji skorzystało kilka podmiotów z terenu Bartoszyc, Pisza, Barcian i Sępopola.