Projekt określa zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienia łowieckie, podstawowe reguły postępowania dyscyplinarnego i wprowadza możliwość odwołania się do sądu powszechnego od szerszego niż dotychczas zakresu orzeczeń sądów łowieckich.
Celem projektu jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2012 r. (sygn. akt K 21/11). Dotychczas przepisy nie określały za co członek PZŁ podlega odpowiedzialności przed dyscyplinarnym sądownictwem łowieckim, struktury tego sądownictwa ani procedury postępowania przed nim. Przepis ustawy przewidywał tylko możliwość odwołania się do sądu powszechnego w przypadku pozbawienia członkostwa w PZŁ lub w kole łowieckim.
W nowelizacja zaproponowano by utrzymać przewidzianą dotychczas tylko przez statut dwuinstancyjność sądownictwa łowieckiego, uprościć system kar przewidzianych dotychczas przez statut, wprowadzić możliwość odwołania się do sądu powszechnego od orzeczeń dyscyplinarnych skutkujących zawieszeniem albo pozbawieniem członkostwa w PZŁ lub kole, a także zawieszeniem albo pozbawieniem prawa do polowania. Jako jedną z kar proponuje się nieprzewidzianą dotychczas przez statut karę pieniężną.
Projekt wpłynął do Sejmu 4 stycznia br., 5 marca został skierowany do I czytania w komisjach.
W Senacie o odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienia łowieckie
Senackie komisje: Środowiska, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza zaplanowały na dziś posiedzenie, na którym przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie (druk senacki nr 320).