Pytanie:
W 2008 r. zostało wydane pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych do ziemi, tworzących 3 zlewnie z 5 gminnych budynków mieszkalnych. W 2009 r. przeniesiono część pozwolenia obejmującego zlewnię nr 2 na utworzoną wspólnotę mieszkaniową. W 2010 r. wspólnota obejmująca zlewnię nr 3 wystąpiła z nowym wnioskiem o nowe, inne pozwolenie wodnoprawne (studnia chłonna na innej działce, stare pozwolenie nie zostało wykorzystane w tej części).

Czy w tej sytuacji należy cofnąć, czy wygasić stare pozwolenie wodnoprawne na wniosek strony, czy z urzędu? Czy obie drogi wymagają przeprowadzenia całej procedury zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. (wszczęcie, zawiadomienie, wydanie decyzji), czy też jeżeli administrator, który od 2008 r. do chwili obecnej pełni tę funkcję i złoży wniosek o cofnięcie/wygaśnięcie pozwolenia możliwe będzie bezpośrednie wydanie decyzji (rezygnacja przez stronę z nabytego przez nią prawa i zmiana decyzji ostatecznej)?

Odpowiedź:
Organ może cofnąć pozwolenie wodnoprawne tylko w przypadkach wymienionych enumeratywnie w art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod.

W przedstawionej sytuacji, strona powinna wystąpić z wnioskiem o wygaszenie pozwolenia wodnoprawnego, a organ powinien stwierdzić wygaśnięcie pozwolenia, stosownie do przepisu art. 135 pkt 2 pr. wod. Wydanie decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego wymaga przeprowadzenia postępowania zgodnie z procedurą przewidzianą w k.p.a.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami