Z dniem 24.01.2018 r. wchodzi w życie rozporządzanie Ministra Środowiska z 7.10.2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów – dalej r.s.w.t.o. Zgodnie z zapisami r.s.w.t.o. samochody przewożące odpady (poza nielicznymi przypadkami zwolnienia) będą musiały być wyposażone w tablice koloru białego z napisem „odpady” (lub A) oraz w odpowiednie dokumenty. Dopuszcza się stosowanie „innych rodzajów dokumentów”. Zgodnie z § 8 ust. 1 r.s.w.t.o. odpady transportuje się wraz z dokumentem potwierdzającym rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, a w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – wraz z dokumentem potwierdzającym rodzaj transportowanych odpadów oraz nazwę gminy, z terenu której są odbierane odpady. Obecnie w dokumentach wskazywany jest rodzaj odpadów jako: komunalne, selektywne, papier itd. Są to nazwy zwyczajowo przyjęte. Kody i rodzaje odpadów określone zostały na postawie delegacji z ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. Szczegóły znajdujemy w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 9.12.2014 r. w sprawie katalogu odpadów – dalej r.k.o. Dla odpadów komunalnych (kod 20 03 01) zgodnie z rozporządzeniem rodzaj określony został jako Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.

Czy z zapisów r.s.w.t.o. wynika, że powinno się przenieść do dokumentacji wprost nazwy rodzajów określonych w katalogu odpadów, czy można stosować nazwy zwyczajowe – określone na własne potrzeby?

Czy wprowadzenie samego kodu odpadu (zgodnie z obowiązującym katalogiem) będzie wypełniało obowiązek wynikający z r.s.w.t.o.?

Odpowiedź:
W dokumentacji, np. KPO czy karcie charakterystyki odpadów, należy umieszczać rodzaje odpadów wraz z ich kodami, uwzględniającymi źródło wytworzenia odpadu, zgodnie z r.k.o.
Wskazanie nazwy zwyczajowej, np. szkło czy plastik, nie wyczerpuje wymagań dotyczących dokumentacji towarzyszącej odpadom, o której mowa w § 8 ust. 1 r.s.w.t.o. Inny rodzaj dokumentacji, który może być stosowany, gdy z jakichś względów podmiot transportujący nie posiada dokumentów wskazanych w § 8 ust. 1 pkt 1-4 r.s.w.t.o. (np. umowa zlecenia), również musi zawierać nazwy odpadów zgodnie z katalogiem odpadów.

Uzasadnienie:
Niezależnie od tego, jaki podmiot transportuje odpady, transport ten powinien odbywać się zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach r.s.w.t.o., który określa szczegółowe wymagania dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania, a także oznakowanie środków transportu.
Zatem, dokumentacja towarzysząca transportowanym odpadom musi odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla dokumentacji, o której mowa w § 8 ust. 1 r.s.w.t.o. Weźmy za przykład kartę przekazania odpadu, która jest sporządzana według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 12.12.2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Na tym formularzu wpisuje się dane dotyczące odpadu poprzez wskazanie kodu odpadu i rodzaju odpadu. Nie ma tu miejsca na nazwy zwyczajowe stosowane na wewnętrzne potrzeby zakładu. To samo dotyczy karty charakterystyki odpadu sporządzanej na podstawie u.o. Gdyby karta charakterystyki nie zawierała kodu odpadu oraz jego nazwy (rodzaju), to odpad nie zostałby przyjęty do składowania, a więc transport odpadów byłby bezsensowny. Także z faktury lub umowy zlecenia musi wynikać, na jaki konkretny rodzaj odpadów zostały sporządzone.

Uwagi:
Warto natomiast zauważyć, iż zgodnie z § 11 r.s.w.t.o. przepisów § 8–1 r.s.w.t.o. nie stosuje się w przypadku, gdy nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, zgodnie z art. 66 ust. 4 u.o., jak również wówczas, gdy środkiem transportu transportuje się odpady inne niż niebezpieczne, w ilości nieprzekraczającej 100 kg. W takich sytuacjach zastosowanie znajdą wprawdzie wymagania wskazane w § 2–7 r.s.w.t.o., natomiast nie będzie występowała konieczność transportowania odpadów wraz z dokumentem potwierdzającym rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, jak również nie będzie zachodziła konieczność oznakowania środków transportu w sposób wskazany w § 9i 10 r.s.w.t.o.

Autor odpowiedzi: Piotr Ćwiek
Odpowiedzi udzielono 10.10.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów