Pytanie
Jaką wartość początkową i stawkę amortyzacji należy przyjąć dla zakończonej inwestycji?
W 1996 r. wprowadziłem część budynku mieszkalnego do ewidencji środków trwałych (EŚT). Zastosowałem stawkę 1,5%. Budynek ten wybudowany był sposobem gospodarczym nie miałam dokumentów koniecznych do określenia wartości początkowej. Powołałem biegłego, który dokonał stosownej wyceny. W 2011 r. uzyskałem pozwolenie na budowę tzn. rozbudowę z przebudową budynku mieszkalnego na budynek usługowy z częścią mieszkalną. Cały nowy budynek (część wprowadzona do EŚT, część niewprowadzona oraz część dobudowana) będzie obecnie przeznaczony dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Część budynku mieszkalnego wprowadzona w 1996 r. została przebudowana i rozbudowana w ten sposób, że obecnie stanowi ona typowy budynek usługowy (zajazd, restauracja). Pozostała część mieszkalna, przeznaczona dla gości zajazdu (pokoje gościnne), nie stanowi odrębnej części użytkowej. Obie części budynku w sensie budowlanym stanowią jedną całość. Część usługowa stanowi 70% całości powierzchni użytkowej.
Jak należy amortyzować dalej część budynku wprowadzoną w 1996 r. do EŚT skoro zmieniła się jej funkcja w sensie budowlanym z mieszkalnej na usługową?
Czy należy pozostałą wartość księgową tej części dodać do wydatków inwestycyjnych i dalej całość amortyzować stawką 2,5%?
Jak należy potraktować część mieszkalną budynku niewprowadzoną do EŚT?
Moim zdaniem pozostałą wartość stanowiącą część mieszkalną niewprowadzoną do EŚT należy dodać do wydatków inwestycyjnych i pozostałej wartości księgowej z części przebudowanej i całość amortyzować jedną stawką 2,5%.