W 75 domach piece węglowe zastąpiono gazowymi, w 5 piecami na biomasę, a w 68 domach stare kotły gazowe zostały wymienione na nowe, również gazowe, ale efektywniejsze – poinformował ciechanowski Urząd Miasta.
Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński podpisał z WFOŚiGW umowę na finansowe wsparcie projektu modernizacji przydomowych kotłowni, którego celem jest poprawa jakości powietrza w ramach walki ze smogiem.
Wymiana pieców węglowych i wysłużonych kotłów gazowych w budynkach jednorodzinnych na terenie Ciechanowa realizowana była na podstawie składanych do tamtejszego urzędu miasta deklaracji mieszkańców o przystąpieniu do projektu.
Nowe urządzenia grzewcze, przy założeniu dofinasowania do 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł, dla każdego mieszkańca, który zakwalifikował się do przedsięwzięcia, zakupił urząd miasta. Resztę kosztów pokryli sami mieszkańcy. Część kotłów zastąpiono nowymi na biomasę, pellet i drewno.
W ocenie prezydenta Ciechanowa, który jest sekretarzem związku Miast Polskich, w kolejnym roku naborem wniosków od osób indywidualnych do projektu powinien zajmować się bezpośrednio WFOŚiGW. „Taka jest opinia większości samorządów i z takim wnioskiem wystąpiłem do prezesa WFOŚiGW. Tym bardziej jest to zasadne po zmianach przepisów prawa dotyczących działania wojewódzkich funduszów” - powiedział Kosiński, cytowany w komunikacie ciechanowskiego urzędu miasta.
Jak podkreślił, pierwszy w Ciechanowie projekt wymiany przestarzałych pieców i kotłów został zakończony przed okresem grzewczym, ale kosztowało to „wiele wysiłku” ze strony pracowników urzędu miasta.
We wrześniu prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Kazimierz Kujda mówił, że z uwagi na ogromną skalę przedsięwzięcia w skali całego kraju, Fundusz nie jest w stanie bezpośrednio dofinansowywać wymiany pieców i kotłów u indywidualnych właścicieli nieruchomości, dlatego chce zawierać umowy z WFOŚiGW, które są bliżej potencjalnie zainteresowanych.
Kujda informował wówczas, że NFOŚiGW prowadzi kilkanaście programów mających na celu ograniczenie zjawiska smogu i przeznacza na ten cel ok. 10 mld zł.
Przyjęta we wrześniu nowela Prawa ochrony środowiska stanowi m.in., że organizację wewnętrzną biur WFOŚiGW określają ich zarządy, a minister środowiska w rozporządzeniu szczegółowy tryb działania organów wojewódzkich funduszy oraz sposób udzielania pełnomocnictw, „kierując się potrzebą zapewnienia jednolitego i sprawnego działania wojewódzkich funduszy oraz właściwej realizacji ich zadań”.
Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że w przypadku niewywiązania się przez radę nadzorczą WFOŚiGW z obowiązku dokonania zmian w zarządzie, wojewoda będzie mógł wystąpić do zarządu województwa z wnioskiem o powołanie lub odwołanie członków zarządu, a w przypadku braku reakcji, sam będzie mógł dokonać zmian personalnych w zarządach. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
edytor: Dorota Kazimierczak