Odpowiedź: w celu zawieszenia działalności gospodarczej należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy (miasta).
Uzasadnienie: warunki zawieszenia działalności gospodarczej unormowane zostały w art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) – dalej u.s.d.g. Zgodnie z tą normą podstawowym warunkiem zawieszenia działalności jest brak zatrudniania pracowników. Jeśli ten warunek jest spełniony, to przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Aby zawiesić działalność gospodarczą należy złożyć wniosek. Wniosek składa się na formularzu CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która ma oddział w każdym urzędzie gminy (miasta). Formularz można pobrać ze strony internetowej https://prod.ceidg.gov.pl. Tam też znajdują się pomocne informacje, kreator wypełniania zgłoszenia i instrukcja, która wskazuje, iż w przypadku np. zawieszenia działalności gospodarczej nie ma potrzeby wypełniania wszystkich pól tego formularze, lecz jedynie rubryki i pola: 01.3, 03.3, 03.4, 03.5, 03.6, 03.7, 03.13, 04, 05, 07, 10, 11.1-3, 0.6 (tylko w zakresie nazwy firmy), 13.1.2, 14, 17 oraz 26. Wypełniony formularz CEIDG-1 składa się osobiście w urzędzie gminy (miasta) lub poprzez stronę internetową CEIDG. W tym ostatnim przypadku do wyboru są dwie opcje: jedynie wysłanie drogą elektroniczną, co powoduje konieczność udania się do urzędu gminy (miasta) celem potwierdzenia tożsamości składającego wniosek lub złożenie wniosku tą drogą, o ile dysponuje się podpisem kwalifikowanym lub zaufanym profilem e-PUAP. Wszelkie czynności związane z wpisami do CEIDG są wolne od opłat.
Informacja o zawieszeniu działalności trafi automatycznie do właściwego urzędu skarbowego, ZUS i urzędu statystycznego. Należy pamiętać, że zawieszenie działalności nie znosi obowiązku rozliczenia rocznego (PIT-28 w przypadku ryczałtu).