"W nowym obiekcie prezentowane będą gatunki krajowej i egzotycznej fauny, których nie było w dotychczasowej ekspozycji Ogrodu Fauny Polskiej. Warto zaznaczyć, że to kolejna duża inwestycja, którą realizujemy przy wsparciu unijnym" – podkreślił we wtorek Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Jak podkreśla zarząd Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, którego częścią jest Ogród Fauny Polskiej, pawilon akwarium i terrarium będzie unikatowym w skali kraju miejscem, skupiającym jednocześnie rodzimą i egzotyczną faunę. "O jego niepowtarzalności decydować będzie przede wszystkim Wisłarium, czyli ekspozycja krajowych ryb, gadów i płazów" - poinformowała Sandra Federowicz, rzeczniczka LPKiW.
W Wisłarium znajdą się panoramiczne akwaria dla ryb oraz woliery zewnętrzne dla ptaków. Każde z nich prezentować będzie odmienne środowiska wodne poprzez różne etapy biegu rzeki od źródła do ujścia, a oprócz tego w pawilonie znajdą się także terraria dla gadów i płazów krajowych.
Częścią pawilonu hodowlanego i jedną z największych jego atrakcji będzie "Płazo-gadzi skrawek świata". Tworzyć go będą duże terraria dla gadów i płazów środowisk pustynnych, gadów i płazów środowisk lasu deszczowego, dwa duże terraria z żółwiami i dziesięć małych terrariów dla bezkręgowców egzotycznych.
Najbardziej spektakularną częścią pawilonu ma być motylarnia - pomieszczenia z wolno żyjącymi motylami egzotycznymi i ul - zabezpieczony przed ucieczką owadów obiekt z żywym rojem pszczelim. Oprócz zaplecza hodowlanego pawilon będzie miał także część dydaktyczną z salkami, placem zabaw ze stylizowanymi sylwetkami zwierząt oraz miejscem do przeprowadzania pokazów.
Obecnie kończą się prace dokumentacyjne i wiosną powinny ruszyć roboty budowlane. Zgodnie z planem, Akwarium-Terrarium powinno być gotowe do połowy 2014 roku.
Ogród Fauny Polskiej, utworzony w 1970 roku, znajduje się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w podbydgoskiej dzielnicy Myślęcinek. Na 14 hektarach lesistego terenu żyje obecnie około 700 okazów reprezentujących prawie 130 gatunków zwierząt, głównie występujących na terenie Polski, w tym liczne gatunki chronione.
Realizacja całego przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Z tego źródła przekazane zostaną 2 mln zł, a całkowita wartość projektu to ponad 6,4 mln zł.
olz/ abe/