Ten rok będzie kolejnym okresem rozliczeniowym, w którym firmy rozliczą się z dni wolnych przypadających w sobotę. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11), który uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy nakazujące tego nie robić. Działały one na mocy zmian wprowadzonych w 2011 roku, kiedy jako dzień wolny wprowadzono święto Trzech Króli.
W aktualnym stanie prawnym znajduje zastosowanie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – dalej k.p, który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedzielaobniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Pierwszą okazją do oddania dnia wolnego będzie święto przypadające 15 sierpnia zaś kolejną 26 grudnia, czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. O ile w pierwszym przypadku pracodawca nie powinien mieć większych problemów z obniżeniem wymiaru czasu pracy, o tyle w drugim przypadku mogą pojawić się problemy. Zgodnie z przepisami, dzień wolny powinien zostać oddany do końca okresu rozliczeniowego.
Z konstrukcji instytucji okresu rozliczeniowego wynika, że służy ona rozliczaniu czasu pracy w ramach tego okresu. „Oddawanie” dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym nie jest możliwe, gdyż pracodawca rozlicza pracownikowi czas pracy, w tym godziny nadliczbowe, w ramach jednego okresu rozliczeniowego, w którym godziny nadliczbowe wystąpi.- tłumaczy Magdalena Rycak autorka rozdziału "Czas pracy", zawartego w Meritum Prawa Pracy 2015.
W sytuacji, gdy w danej firmie zakończenie okresu rozliczeniowego będzie pokrywało się z końcem roku kalendarzowego, pracodawca nie musi wcale oddawać dnia wolnego w okresie od 28 do 31 grudnia 2015 r. Taki dzień można wyznaczyć także przed dniem 26 grudnia. Czytaj więcej>>>