Zakład stara się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozpoczęciu odzysku i zbierania odpadów w ramach funkcjonującej instalacji. Nie ma jednak pewności, czy w końcu dojdzie do realizacji inwestycji. Czy uzyskanie decyzji jest w jakiś sposób wiążące co do realizacji tego przedsięwzięcia? Jeśli nie zrealizuje przedsięwzięcia, to czy uzyskana decyzja automatycznie wygasa lub staje się nieważna? Po jakim
czasie? Na jakiej podstawie?


Odpowiedź:

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest wiążące dla realizacji przedsięwzięcia.


Uzasadnienie:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydawana jest na potrzeby uzyskania decyzji niezbędnych do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięć wymienionych w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś.

Sama decyzja środowiskowa nie jest wystarczająca do realizacji przedsięwzięcia, a tym bardziej do takiej realizacji nie obliguje. Zgodnie z art. 72 ust. 3 u.o.o.ś., decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś., w terminie czterech lat od dnia jej uprawomocnienia się. Po upływie tego okresu decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie może być wykorzystywana w procesie inwestycyjnym danego przedsięwzięcia i tym samym "traci ważność" (należy tu podkreślić, że decyzja środowiskowa nie jest wydawana na określony okres, a jedynie można ją w określonym w ustawie czasie wykorzystywać na potrzeby złożenia wniosku o wydanie decyzji określonych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. - por. art. 72 ust. 3, 4 i 4b u.o.o.ś.).

W przypadku braku realizacji danego przedsięwzięcia decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest wykorzystywana w procesie inwestycyjnym, co nie rodzi żadnych konsekwencji.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.