Czy usunięcie morwy wymaga wydania zezwolenia na wycinkę drzewa?


Odpowiedź:

Na usunięcie morwy (drzewa/krzewu) wymagane jest uzyskanie zezwolenia, chyba że wnioskodawca prowadzi plantację tego drzewa, np. morwy białej; wtedy zezwolenie na jej usunięcie nie jest wymagane.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 83 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627) – dalej u.o.p., ustawodawca zwolnił posiadaczy nieruchomości z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usuwanie m.in. drzew i krzewów na plantacjach oraz drzew i krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową. W związku z powyższym, zgodnie z art. 83 ust. 6 pkt 2 u.o.p, nie istnieje wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie morwy białej z plantacji, nasadzonej w celu pozyskania jej owoców, tj. jako drzewo owocowe (z wyłączeniem w terenów objętych ochroną konserwatorską).

Akt u.o.p. nie definiuje pojęcia plantacji, w związku z tym przyjmuje się za orzecznictwem, że plantacja jest celowo prowadzoną uprawą określonych roślin w celach gospodarczych, która ma charakter jednofunkcyjny, nastawiony na jak największą produkcję i krótkotrwałe użytkowanie. Na plantacji stwarza się uprawianym drzewom optymalne warunki rozwoju przez zapewnienie właściwych warunków glebowych, przestrzeni życiowej i stosowanie intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych (wyroki: WSA w Gdańsku z 21 maja 2008 r., II SA/Gd 130/08 oraz WSA w Warszawie z dnia 10 września 2008 r., VIII SA/Wa 193/08). W sytuacjach niewymienionych w art. 83 ust. 6 u.o.p. na usunięcie morwy należy uzyskać zezwolenie, o którym mowa w art. 83 ust. 1 u.o.p., od właściwego organu (odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty lub wojewódzkiego konserwatora zabytków). Wysokość stawki opłaty administracyjnej za usunięcie morwy określona została w rozporządzeniu ministra środowiska z 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. Nr 228, poz. 2306, z późn. zm.).


Uwagi:
Jeżeli istnieją wątpliwości, czy w danym przypadku należy uzyskać zezwolenie na usunięcie morwy, to można wystąpić do właściwego organu ze stosownym zapytaniem.