W piątek Senat przyjął ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która umożliwi działanie jednoosobowych firm po śmierci ich właścicieli. Senatorowie wprowadził do niej 29 poprawek. 
- Wszystkie są efektem uwag senackiego Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu i zostały przez nas zaakceptowane – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, współautor ustawy. - Najczęściej mają charakter legislacyjny, redakcyjny czy doprecyzowujący - dodaje.

Bez luki w restrukturyzacji

Jedna z nich wprowadza jednak zmiany w prawie restrukturyzacyjnym*. Zgodnie z nią w przypadku śmierci dłużnika jego spadkobierca, a jeżeli ustanowiono zarząd sukcesyjny – zarządca sukcesyjny, staje się uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego. Legislatorzy senaccy zauważyli bowiem, że choć zmiany wprowadzone ustawą o sukcesji odnotowano w prawie upadłościowym, to zapomniano w restrukturyzacyjnym. - Za sprawą Senatu analogiczna zmiana jest również w przepisach restrukturyzacyjnych - tłumaczy Mariusz Haładyj.

Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm, który wcześniej też wprowadził kilka merytorycznych poprawek. Posłowie m.in.: skrócili o pięciu do dwóch lat okres, w którym trzeba prowadzić odziedziczoną firmę, by skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadku. Ustawa ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zarządca na pięć lat

Dzięki nowej regulacji przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł za życia ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Będzie on prowadził przedsiębiorstwo po śmierci właściciela; do czasu zakończenia formalności spadkowych. Zarządcę sukcesyjnego powołać będą mogły także osoby, które dziedziczą przedsiębiorstwo lub małżonek, który jest jego współwłaścicielem – jeśli sam przedsiębiorca nie powołał zarządcy za życiaZarząd sukcesyjny może trwać maksymalnie dwa lata od otwarcia spadku. W wyjątkowych przypadkach sąd może przedłużyć ten czas do 5 lat. Co do zasady, zarząd sukcesyjny wygaśnie z momentem podziału spadku. Zarządca będzie wykonywał czynności zwykłego zarządu określone w kodeksie cywilnym. Na te przekraczające go, np. sprzedaż firmy, zaciągnięcie wysokiego kredytu będzie musiał uzyskać zgodę spadkobierców.

Brak przepisów

Obecnie, kiedy umiera właściciel firmy wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jego spadkobiercy nie mogą kontynuować prowadzenia biznesu, wygasa bowiem wiele uprawnień firmy, np. do korzystania z NIP, zezwoleń i koncesji. Na mocy nowelizacji po śmierci właściciela firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych, korzystać z koncesji czy zezwoleń uzyskanych przez przedsiębiorcę, a także zawartych przez niego kontraktów handlowych.

-----------------------------------------------------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.