Ustawa upoważnia ministra właściwego do spraw środowiska, który w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku. Zostaną ustalone m.in. zróżnicowane dopuszczalne poziomy hałasu: pod zabudowę mieszkaniową, pod budynki związane ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, na cele uzdrowiskowe, na cele rekreacyjno-wypoczynkowe oraz pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Obowiązek podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska przed hałasem powstaje z chwilą pojawienia się faktycznego zagospodarowania terenu takiego, który wymaga ochrony środowiska przed hałasem. Dotychczasowe przepisy dotyczyły „terenów przeznaczonych”, nowe przepisy wprowadzają pojęcie „tereny faktycznie zagospodarowane”.

Rozszerzono ochronę przed hałasem w sytuacjach, w których bezpośrednio na granicy pasa drogowego czy pasa kolejowego znajdują się budynki mieszkalne, szpitale, domy opieki społecznej lub budynki związane ze stałym lub czasowym pobytem dzieci lub młodzieży.

Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska wejdzie w życie w dniu 12 listopada 2015 r.


(www.gdansk.wios.gov.pl)