Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie

Czy inwestor składając wniosek o warunki zabudowy na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i gospodarczego w zabudowie zagrodowej pomiędzy istniejącymi zabudowaniami (warunek tzw. dobrego sąsiedztwa jest spełniony) musi posiadać gospodarstwo rolne powyżej średniej gospodarstwa rolnego w gminie gdzie składa wniosek, czy wystarczy, że będzie to rolnik z gruntami powyżej 1 ha, czy też w ogóle inwestor nie musi legitymować się na tym etapie faktem posiadania jakichkolwiek gruntów?
Czy można wydać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli wnioskodawca składając wniosek o warunki zabudowy na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej nie posiada na dzień składania wniosku żadnych gruntów (warunek tzw. dobrego sąsiedztwa jest spełniony, tj. działki sąsiednie są zabudowane)?

Odpowiedź
Zgodnie z art. 61 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p., przepisów art. 61 ust. 1 pkt 1u.p.z.p. (mówiących o wymogu tzw. dobrego sąsiedztwa) nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Powyższa regulacja oznacza, że ustalenie warunków zabudowy jest wyjątkowo możliwe nawet pomimo niespełnienia przesłanki tzw. dobrego sąsiedztwa, o ile gospodarstwo ma wskazaną powyżej powierzchnię. W sytuacji, o której mowa w pytaniu, przesłanka dobrego sąsiedztwa jest spełniona, więc przepis art. 61 ust. 4 u.p.z.p. nie będzie miał w ogóle zastosowania, a tym samym bez znaczenia jest to, czy powierzchnia gospodarstwa rolnego przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Ponieważ decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich (art. 63 ust. 2 u.p.z.p.), a nadto może być ona wydana równolegle więcej niż jednemu wnioskodawcy (art. 63 ust. 1 u.p.z.p.), jest możliwe wydanie takiej decyzji podmiotowi, który nie posiada jeszcze praw do gruntu, którego ma dotyczyć decyzja.
 

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .