Odpowiedź: opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadzie szczególnej procedury podlega świadczenie usług turystyki. Ustawa o VAT reguluje zasady opodatkowania usług turystyki w art. 119 u.p.t.u.
Uzasadnienie: w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., czytamy, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przepisy u.p.t.u. niestety nie definiują pojęcia "usługi turystyki". W związku z tym zasadniczo organy podatkowe i sądy odwołują się do definicji zawartej w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
W art. 3 wskazanej ustawy ustawodawca reguluje wiele pojęć. W szczególności pod pojęciem:
1) usługi turystycznej – rozumie się usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym;
2) imprezy turystycznej – rozumie się co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwa-ją ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu;
3) wycieczki – rozumie się rodzaj imprezy turystycznej, której program obejmuje zmianę miejsca pobytu jej uczestników;
4) organizowania imprez turystycznych – rozumie się przygotowywanie lub oferowanie, a także realizacja imprez turystycznych.
Nie da się ukryć, że zasadniczym elementem Państwa świadczenia jest organizacja imprezy weselnej/ uroczystości ślubnej. Element turystyczny wydaje się, w kontekście genezy imprezy, drugorzędny – ale występuje i sądzę, że ma znaczący wpływ na cenę wykonywanego świadczenia. Przepisy u.p.t.u. nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wykonywana przez Państwa usługa może być opodatkowana na zasadzie marży. W mojej opinii, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa do Ministra Finansów. Argumentami przemawiającymi na Państwa korzyść mogą być orzeczenia sądów, które jednoznacznie wskazują, że poza "typowymi" wycieczkami także organizacja różnego imprez może być opodatkowana na zasadzie marży. Dla przykładu w wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 4 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1480/11 Sąd zwraca uwagę na to, że w sprawie istotny może być aspekt cenowy oferowanej usługi. Zdaniem Sądu nie będą miały charakteru pomocniczego usługi związane z podróżami, które są również zazwyczaj świadczone przez podmioty gospodarcze w ich własnym imieniu z wykorzystaniem usług zakupionych u osób trzecich, ale stanowią znaczną część ogólnej kwoty, którą powinien zapłacić podróżny, a ponadto w oczach klienteli przedmiot tych usług nie może zostać uznany jedynie za pomocniczy (innymi słowy, walor turystyczny dla klienta powinien być istotny). Usługa turystyczna, która ma "widoczny wpływ na stosowaną cenę" i która ma zostać zapłacona przez klienta zgodnie z kryterium stosowanym w wyroku w sprawie Madgett i Baldwin, może wpływać na to, że transport i ubezpieczenie nie może być postrzegany przez klientelę jako świadczenie pomocnicze mające jedynie marginalne znaczenie w porównaniu z usługą zasadniczą, którą podatnik oferuje swoim klientom (tu: usługą organizacji ślubu).
W wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 28 października 2010 r., I SA/Wr 744/10, Sąd przyjął, że usługa turystyki, o której mowa w art. 119 u.p.t.u., to świadczenie złożone, na które składa się szereg usług obcych i własnych, takich jak hotelarstwo, gastronomia, transport, mających na celu zorganizowanie pobytu klienta poza miejscem zamieszkania (stałego pobytu). Usługi te są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą, w aspekcie gospodarczym, jedną całość, tj. jedną usługę.
W publikacji VAT. Komentarz, Adam Bartosiewicz, Warszawa 2014, znajdziemy też pewne wskazówki. Otóż zdaniem autora pojęcie usług turystyki należy interpretować, mając na uwadze brzmienie art. 119 ust. 3 u.p.t.u. Przepis ten stanowi m.in., że szczególne zasady opodatkowania usług turystyki stosuje się, gdy podatnik działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek. Takie brzmienie przepisu wskazuje, że usługi turystyki - o których mowa w przepisie - w zasadzie odpowiadają wskazanym w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługom organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez. Na stosowanie szczególnego opodatkowania usług turystyki należy zawsze patrzeć z punktu widzenia przepisów art. 119 u.p.t.u., zwłaszcza w kontekście wskazanego ust. 3 tego artykułu. W konsekwencji wskazane w PKWiU usługi mogą być co najwyżej punktem wyjścia do rozważań, czy usługi te stanowią usługi turystyki w rozumieniu komentowanych przepisów. Wydaje się również, że za "usługi turystyki" należy uznawać tego rodzaju świadczenia, które niewątpliwie w potocznym rozumieniu tego słowa i w powszechnym odczuciu (communis opinio) są usługami turystycznymi, chociaż nie są klasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez. Słownik języka polskiego z kolei definiuje turystykę jako organizowane zbiorowo wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, mające cele krajoznawcze lub zdrowotne.
Jeżeli świadczenie ma polegać na organizacji wyjazdu, w ramach którego uczestnikom zostanie zapewniony transport, zakwaterowanie, wyżywienie i opieka, to należy uznać, że jest świadczeniem złożonym, składającym się z usług własnych i nabytych i w konsekwencji stanowi usługę turystyki.
Sprzedaż kompleksowych usług – o ile ich podstawowym celem jest rekreacja, wypoczynek, turystyka albo krajoznawstwo – na które składają się różne nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty usługi jest opodatkowana na zasadach VAT marża. W przeciwnym wypadku, jeżeli te warunki nie są spełnione sprzedaż usług podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (por. np. interpretacja wydana przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy z 10 stycznia 2014 r., ITPP2/443-1105/13/AK).
Mając na uwadze opisane okoliczności w mojej opinii, są podstawy ku temu by uznać, że usługa może być opodatkowana na zasadzie marży. Nie można jednak takiego wniosku postawić jednoznacznie. Z tego względu – jak wskazałam na wstępie – optymalnym rozwiązaniem będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji w sprawie.
Jeżeli usługi świadczone przez podatnika nie będą objęte szczególną procedurą opodatkowania marży, wówczas powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych.