Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
PYTANIE:
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205, z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l., gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy wobec tego przedsiębiorstwo budujące pieczarkarnię powyżej 100 m2 powierzchni użytkowej na gruncie ornym klasy IIIb będzie zwolnione z wyłączenia użytków rolnych z produkcji rolniczej?
ODPOWIEDŹ:
Uprawa pieczarek na powierzchni powyżej 100 m2 kwalifikowana jest jako dział specjalny produkcji rolnej niewymagający wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 u.o.g.r.l., za grunty rolne uznaje się grunty pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych.
UZASADNIENIE:
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowlę dżdżownic, hodowlę entomofagów, hodowlę jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Poza zakres działalności rolniczej nie będą też wykraczały takie czynności, jak: poddanie produktów suszeniu, jeśli oczywiście produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Okazuje się bowiem, że użycie specjalistycznych maszyn i urządzeń czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym ususzenie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do czynności rolniczej.
Ponadto w art. 2 ust. 3a u.p.d.o.f. zaznaczono, że nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do u.p.d.o.f. Załącznik ten zawiera wykaz rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pod pozycją 4 załącznika nr 2 do u.p.d.o.f. wskazano, że minimalną powierzchnią, na której prowadzona jest uprawa grzybów i ich grzybni jest 25 m2 powierzchni uprawowej. Zatem, grunt pod pieczarkarnię o powierzchni powyżej 100m2 nie będzie wymagał wyłączenia z produkcji rolnej, jako że uprawa grzybów jest działem specjalnym produkcji rolnej.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.