Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, której zadaniem jest m.in. wspieranie restrukturyzacji i rozwoju polskich przedsiębiorstw oraz świadczenie usług finansowych marketingowych i doradczych. Stoi ona też na czele grupy kapitałowej do której należą m.in. spółki zajmujące się produkcją konstrukcji stalowych i taboru kolejowego.

Spółka GSG Towers zajmuje się produkcją i sprzedażą wież do elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych. Obecnie jest ona spółką zależną Gdańsk Shipyard Group. W wyniku transakcji ARP obejmie część udziałów w kapitale zakładowym GSG Towers i będzie sprawować nad nią kontrolę wspólnie z Gdańsk Shipyard Group.

Analiza UOKiK wykazała, że spółka H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu, kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, posiada wysoki udział w rynku produkcji i sprzedaży kolejowych wagonów pasażerskich. Jednak w opinii UOKiK siła rynkowa ARP na tym rynku nie zostanie przeniesiona na rynek produkcji konstrukcji stalowych, na którym działają uczestnicy koncentracji, ponieważ nabywcami produktów oferowanych na obu rynkach są inne grupy odbiorców.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

(UOKiK)