Fellowes Polska jest autoryzowanym dystrybutorem produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, urządzeń do laminowania i bindownic. Z ustaleń Urzędu wynika, że spółka w latach 2011-2019 była organizatorem porozumienia ograniczającego konkurencję.
- Zebrane dowody jednoznacznie wskazują, że doszło do zawarcia niedozwolonej zmowy, w której spółka Fellowes Polska narzucała dystrybutorom ceny, po jakich mają sprzedawać sprzęt biurowy w internecie. W efekcie konsumenci, firmy oraz instytucje przez wiele lat nie mieli możliwości zakupu produktów marki Fellowes po niższych cenach – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Spółka pilnowała czy kontrahenci stosują się do uzgodnień
UOKiK udowodnił ustalił że dystrybutorzy nie mogli stosować cen odsprzedaży niższych niż narzucone z góry przez Fellowes Polska. Ustalenia dokonywanie były ustnie, e-mailowo, telefonicznie, a także w czasie spotkań indywidualnych czy wyjazdów grupowych.
Spółka monitorowała, czy jej partnerzy handlowi stosują się do uzgodnień. Dystrybutorzy również obserwowali wzajemnie swoje działania i informowali Fellowes Polska o odstępstwach od zmowy. Zdarzały się przypadki działań odwetowych wobec podmiotów, które nie chciały stosować niedozwolonych ustaleń – były one pozbawiane przez Fellowes Polska cenników specjalnych, wsparcia marketingowego, szkoleń i dostaw produktów.
UOKiK: 60 mln zł kary dla Biedronki za błędne informacje o pochodzeniu owoców i warzyw>>
Mniejsza sankcja, bo przedsiębiorca współpracował z UOKiK
W trakcie postępowania przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency. Dostarczył m.in. elektroniczną korespondencję z dystrybutorami. Z przekazanych dowodów wynikało, że zmowa trwała dłużej i dotyczyła większej liczby produktów, niż wskazywały wcześniej posiadane przez Urząd materiały.
Biorąc pod uwagę wartość tych informacji i współpracę spółki w trakcie postępowania, Prezes UOKiK zdecydował o obniżeniu sankcji o połowę. Przedsiębiorca nie mógł liczyć na pełne odstąpienie od wymierzenia kary, ponieważ był inicjatorem porozumienia i nakłaniał do udziału w zmowie inne podmioty.
Ponadto Fellowes Polska uzyskała dodatkowe obniżenie sankcji o 10 proc., ponieważ dobrowolnie poddała się karze. Korzyścią tego rozwiązania dla przedsiębiorcy jest niższa sankcja, zaś dla Urzędu możliwość szybszego zakończenia sprawy.
Ostateczna kara wyniosła ponad 434 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. Jednocześnie, zgodnie z przepisami, wniesienie odwołania spowoduje utratę 10 proc. obniżki za dobrowolne poddanie się karze.