Pytanie:
Nadleśnictwo wystąpiło z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę punktu czerpania wody z rzeki na potrzeby przeciwpożarowe. W ramach prac przewiduje się m.in. umocnienie skarpy oraz dna rzeki płytami betonowymi. Do wniosku nie załączono pozwolenia wodnoprawnego. Czy przedmiotowe prace wymagają pozwolenia wodnoprawnego?

Odpowiedź:
Tak - w mojej ocenie planowane do wykonania prace polegające na umocnieniu skarp oraz dna rzeki w celu poboru wód mieszczą się w definicji urządzenia wodnego, na którego wykonanie wymagane jest pozwolenie - art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

Uzasadnienie:
Mając na uwadze art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. d pr. wod., urządzeniem wodnym jest urządzenie służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, w tym obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz podziemnych. Jednocześnie nie należy zapominać o art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod., zgodnie z którym przepisy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio m.in. do robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód.

Zgodnie z art. 122 ust. 1 pr. wod., pozwolenie wodnoprawne jest wymagane m.in. na wykonanie urządzenia wodnego. Przepis ten nie uzależnia wydania pozwolenia od celu poboru wód, a jedynie od faktu wykonania urządzenia wodnego.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami