W poniedziałek o potencjalnym, szkodliwym wpływie wybranych pestycydów z grupy neonikotynoidów (z ang. neonicotinoid pesticides) na populacje pszczół rozmawiali ministrowie ds. rolnictwa.
"Była całkiem długa debata w tej sprawie, wypowiedziało się wielu ministrów. Komisarz (Tonio) Borg (komisarz UE ds. zdrowia ) jasno powiedział, że bez względu na rozwiązanie musi być ono zharmonizowane w skali UE, że potrzebujemy zbiorowej odpowiedzi w tej sprawie i że powinniśmy stosować środki ostrożnościowe, by podjąć wyprzedzające kroki w celu ochrony populacji (pszczół)" - powiedział po spotkaniu irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney.
Minister podkreślił jednak, że rozwiązania przyjęte w UE muszą być oparte na dowodach naukowych. Sprawą w czwartek zajmie się komitet złożony z ekspertów z krajów UE pod wodzą Komisji Europejskiej, na którym mogą paść rekomendacje. Conveney zaznaczył, że nie ma jeszcze szczegółowych propozycji w tej sprawie nakierowanych na określone uprawy. "Spodziewam się, że te szczegóły mogą wypłynąć na spotkaniu ekspertów" - zaznaczył minister. Potwierdził to rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent.
Rzecznik dodał, że proponowane przez KE rozwiązania legislacyjne będą "ambitne i proporcjonalne". Wcześniej AFP cytowała komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, który mówił o "szybkich i zdecydowanych działaniach", by ograniczyć wpływ niektórych pestycydów na pszczoły, wykluczył jednak całkowity zakaz ich stosowania.
16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaprezentowała zamówiony przez KE raport, w którym zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).
Z Brukseli Julita Żylińska
jzi/ mki/