Odpowiedź: jeżeli spółka ma spłacać wspólnikowi nie tylko kwotę główną ale i odsetki, należy podpisać stosowną umowę pożyczki pomiędzy spółką a wspólnikiem.
 
Uzasadnienie: udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że spółka jawna, jako tzw. ułomna osoba prawna może być pożyczkobiorcą. Pomimo bowiem, że spółka jawna nie posiada statusu podatnika podatku dochodowego to jednak ma swój odrębny byt prawny. Bardzo często spółkę jawną określa się mianem ułomnej osoby prawnej. Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna ma swój majątek - majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. To oznacza, że nawet jeżeli osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki jawnej to, o ile cały czas równolegle prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, może w ramach takiej działalności udzielić spółce pożyczki. Umowa powinna regulować wzajemne relacje pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Jeżeli spółka ma zwracać pożyczkodawcy pożyczoną kwotę wraz z odsetkami to takie rozwiązanie powinna przewidywać umowa pożyczki (wspólnik-spółka).

Na zakończenie należy przypomnieć, że udzielenie pożyczki spółce osobowej przez jej wspólnika rodzi skutki w podatku od czynności cywilnoprawnych (zmiana umowy spółki).

Szukasz odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego