Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Firma A świadczy firmie B usługi informatyczne oraz serwisowe (sprzęt informatyczny). Firma A odebrała zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (drukarki, monitory itp.) wytworzony w firmie B. Wystawiono karty przekazania odpadów. Czy firma B mogła oddać odpady (16 02 13*, 16 02 14), a firma A mogła je odebrać jedynie na podstawie zaświadczenia o wpisaniu do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska?
Odpowiedź:
Jeżeli firma A zbiera odpady jako tzw. nieprofesjonalny zbierający, to ma prawo zbierać je, nie posiadając przy tym zezwolenia na zbierania odpadów a jedynie wpis do rejestru prowadzonego przez GIOŚ.
Uzasadnienie:
Podmiot prowadzący nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów jest zwolniony z obowiązku uzyskania odpowiednio zezwolenia na zbieranie odpadów na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) - dalej u.o. Zwolnienie to wiąże się również ze zwolnieniem z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez starostę. Przepisy nie zobowiązują przy tym przedsiębiorców zwolnionych z obowiązku zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez starostę, którzy zostali zarejestrowani w tym rejestrze przed dniem wejścia w życie przepisów nowej ustawy o odpadach, do złożenia wniosku o wykreślenie z tego rejestru. Należy przy tym pamiętać, że podmiot zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów jest obowiązany posiadać umowę zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności z posiadaczem odpadów posiadającym zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczącą co najmniej nieodpłatnego przyjmowania odpadów.
Powyższy przepis jednak nie zwalnia przedsiębiorcy zbierającego zużyty sprzęt z obowiązku zarejestrowania się w rejestrze prowadzonym przez GIOŚ.
Jednocześnie na podstawie art. 64 ust. 4 pkt 3 u.o. nieprofesjonalny zbierający zwolniony jest również z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadowej. Jednakże nie oznacza to, że nieprofesjonalny sprzedający nie może potwierdzić karty przekazania odpadu wystawionej przez podmiot przekazujący mu zużyty sprzęt. W myśl art. 69 ust. 3. u.o. posiadacz odpadów, który przejmuje odpady od innego posiadacza, jest obowiązany potwierdzić przejęcie odpadów na karcie przekazania odpadów wypełnionej przez posiadacza, który przekazuje te odpady, niezwłocznie po jej otrzymaniu. Posiadacz odpadów definiowany jest z kolei w art. 3 ust. 1 pkt 19 u.o. Zbierający, w tym i nieprofesjonalny zbierający, jakim jest serwis sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jest w myśl u.o. posiadaczem odpadów. Tak więc serwis, przyjmując odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ma prawo potwierdzić jego przyjęcie na karcie przekazania odpadu.
W opisanym przypadku można rozpatrywać jeszcze jeden aspekt – kto jest wytwórcą odpadów zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 u.o. W przypadku działalności serwisowej wytwórcą odpadów może być serwis, chyba że umowa pomiędzy serwisem a zlecającym usługę serwisu stanowić będzie inaczej. Wytworzenie odpadów w tym przypadku należy odnieść do części składowych sprzętu będących odpadami, które powstają w punkcie serwisowym.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.