Europejscy liderzy polityki leśnej spotykają się w Warszawie w dniach 10-14 czerwca, aby nadać ostateczny kształt pierwszej w skali Europy i świata międzynarodowej konwencji o lasach.
Polska od lat aktywnie wspiera rozwój tego procesu i liczy, że pozytywnie zakończone negocjacje zapiszą nasz kraj, jako gospodarza przełomowych wydarzeń w rozwoju polityki leśnej w Europie. Jesteśmy współorganizatorem finalnej sesji międzyrządowych negocjacji ws. wiążącego prawnie porozumienia o lasach w Europie (Fourth Session of the Intergovernmental Negotiating Committee for a Legally Binding Agreement on Forests in Europe). Mandat negocjacyjny został uzgodniony podczas Konferencji Ministerialnej w ramach międzyrządowego procesu FOREST EUROPE w 2011 r., w Oslo. Proces ten od lat pełni wiodącą rolę w kształtowaniu polityki leśnej w 46 krajach europejskich, w tym także w Polsce. Dobrowolna współpraca sygnatariuszy procesu, pośród których jest również Komisja Europejska, zaowocowała szeregiem deklaracji i zobowiązań politycznych przyjętych podczas sześciu konferencji ministerialnych.
Przyszła konwencja leśna po części wiążę się z potrzebą poszukiwań rozwiązań dla kompromisu pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną i efektywnym wykorzystaniem zasobów naturalnych, w tym leśnych. W warunkach europejskich odnosi się to głównie do ochrony bioróżnorodności, wód, gruntów oraz klimatu przy jednocześnie rosnących oczekiwaniach względem produkcji przez lasy surowców odnawialnych, w tym energii. Oczekuje się, że stworzenie klarownych i stabilnych ram prawnych obejmujących całokształt dotychczasowego dorobku procesu wzmocni pozycję lasów i leśnictwa w innych debatach politycznych. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do obowiązujących uwarunkowań prawnych i instytucyjnych leśnictwa, które na poziomie globalnym (np. ONZ), jak również w UE, podkreślają odpowiedzialność i suwerenność krajowych struktur organizacyjnych.
Międzynawowe porozumienie o lasach usprawni mechanizmy współpracy, wymiany informacji a także koordynacji założeń politycznych w ramach funkcjonujących instytucji, agend rządowych i grup interesariuszy aktywnie wspierających działania FOREST EUROPE. Pomoże to także w poszukiwaniu kompromisów pomiędzy potrzebami rozwoju gospodarczego a ochroną zasobów leśnych w Europie oraz na poziomie krajowym.
Więcej informacji o sesji można znaleźć na stronie www.forestnegotiations.org.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 11 czerwca 2013 r.