Pełna treść komentarza dostępna jest w  programie Serwis Budowlany .


Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są usługi (roboty) budowlane. W ich przypadku funkcjonują przepisy w specyficzny sposób określające niektóre reguły mające znaczenie dla wysokości i sposobu rozliczenia się z podatku. Dotyczy to przepisów określających podstawowe kwestie mające znaczenie dla wysokości i wymiaru podatku: moment powstania obowiązku podatkowego, stawkę podatku.

 


1. Miejsce świadczenia usług budowlanych

Istotne znaczenie dla opodatkowania usług (robót) budowlanych podatkiem od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia tych czynności. Pamiętać bowiem należy, że o miejscu opodatkowania poszczególnych czynności podatkiem od towarów i usług decyduje właśnie miejsce świadczenia, czyli określone w przepisach miejscem opodatkowania.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają takie usługi, które mają miejsce świadczenia w Polsce.

Miejsce świadczenia dla usług budowlanych – od dnia 1 stycznia 2010 r. - określa przepis art. 28e u.p.t.u. Na gruncie przepisów u.p.t.u. usługi budowlane są traktowane jako „usługi związane z nieruchomościami". Jest to konsekwencją faktu, że wszelkiego rodzaju roboty budowlane odbywają się na konkretnych nieruchomościach, czy to na gruntach, czy to we wzniesionych już budynkach. W związku z powyższym miejsce świadczenia dla wszelkiego rodzaju usług (robót budowlanych) ustala się na zasadach właściwych dla usług związanych z nieruchomościami.


Przepis art. 28e u.p.t.u. stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Powyższe oznacza, że o miejscu opodatkowania usług (robót) budowlanych rozstrzyga miejsce położenia nieruchomości, na której te prace się odbywają. Jeśli zatem nieruchomości są położone w Polsce, to wówczas podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług właśnie w Polsce. Jeśli zaś roboty budowlane prowadzone są na nieruchomościach położonych zagranicą, to wówczas są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług w tym innym państwie, zaś nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Podobne zasady obowiązywały przed 1 stycznia 2010 r., tyle że wówczas reguła dotycząca miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami zawarta była w art. 27 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u.

2. Podstawa opodatkowania

Przepisy u.p.t.u. nie określają żadnej szczególnej regulacji odnoszącej się do podstawy opodatkowania w usługach (robotach budowlanych). W związku z powyższym zastosowanie znajduje w tym przypadku reguła ogólna. Jest ona obecnie (od dnia 1 stycznia 2014 r.) zawarta w art. 29a ust. 1 u.p.t.u. W myśl powołanego przepisu podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Należy przy tym mieć na uwadze, że w myśl art. 29a ust. 6 pkt 1 u.p.t.u. podstawa opodatkowania nie będzie obejmowała kwoty podatku. (...)

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany .