Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek kwartalną informację o sytuacji na rynku kredytowym na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych z 27 banków o udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.

LEX Windykacje >>

Z ankiety wynika, że w I kwartale 2018 roku popyt na kredyty dla przedsiębiorstw nie zmienił się istotnie. Wzrósł za to znacznie na kredyty mieszkaniowe.  Pojedyncze banki, które odczuły wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, uzasadniały go głównie
wzrostem zapotrzebowania na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego oraz większym i zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji.

W tym okresie ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw oraz kontynuowały zaostrzanie niektórych warunków polityki kredytowej, m.in. podniesienie pozaodsetkowych kosztów kredytu oraz marży. Banki, które zaostrzyły politykę kredytową w I kwartale , uzasadniały to głównie wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż, głównie budownictwa. Zapewne jest to wpływ zmian w  przepisach. Od 1 stycznia 2017 r.  dla usług podwykonawców budowlanych obowiązuje mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem od towarów i usług (VAT). W efekcie firmy moga mieć problemy z zachowaiem płynności finansowej. Jednocześnie niektóre banki zmniejszyły wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń i wydłużyły maksymalny okres kredytowania.

Na II kwartał 2018 r. banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów długoterminowych dla MŚP oraz wzrost popytu. Chodzi o kredyty  o pierwotnym terminierealizacji powyżej jednego roku. Główny wpływ na politykę kredytową banków miała przewidywana sytuacja w gospodarce realnej oraz w wybranych branżach.

Banki przewidują też dalszy istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowej. I w tym segmecnie nie będzie istotnych zmian w kryteriach ich udzielania. Banki przewidują jednak złagodzenie niektórych warunków, tj. obniżenie marży.  NBP podkreśla, że  w analizowanym okresie wystąpił istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe  głównie z udostępnienia ostatniej transzy programu +Mieszkanie dla Młodych+.