Projekt przewiduje, że szkody wyrządzane w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania będą pokrywane przez Skarb Państwa. Będzie to zadanie wojewody właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Dotychczas do wypłaty odszkodowań zobowiązani byli dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich.

Projekt określa tryb dokonywania oględzin i szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych oraz ustalania wysokości odszkodowań. Wysokość odszkodowania będzie ustalana w drodze decyzji administracyjnej przez wojewodę, na podstawie protokołu sporządzonego po zakończeniu oględzin i oszacowaniu szkód oraz opinii rzeczoznawcy – jeżeli została sporządzona. W celu zapewnienia finansowania szkód łowieckich projekt przewiduje utworzenie Funduszu Odszkodowawczego, którego dysponentem będzie wojewoda.

Środki będą pochodzić ze składek wnoszonych przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich, darowizn i zapisów oraz dotacji z budżetu państwa. Projektowane rozwiązania mają wejść w życie 1 czerwca 2016 r. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Jego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu.

Prace nad dokumentem były kontynuowane w Komisjach: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które w przyjętym sprawozdaniu zaproponowały m.in. uszczegółowienie zasad tworzenia protokołu oględzin i szacowania szkód.

Komisje m.in. doprecyzowały, że wysokość odszkodowania będzie ustalana nie na podstawie protokołu oraz opinii rzeczoznawcy, a po wzięciu pod uwagę tych dokumentów. Ponadto w projekcie znalazło się m.in. upoważnienie dla ministra środowiska do ustalania rocznego planu finansowego Funduszu Odszkodowawczego. Sprawozdawcą jest poseł Jan Duda.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 11 maja 2016 r.