Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Pytanie
Czy posiadający służebność użytkowania części pomieszczenia śmietnika zlokalizowanego w budynku, który ma obowiązek ustanowiony w akcie notarialnym ponosić koszty jego utrzymania (procentowo) powinien pokryć koszty remontu dachu, ocieplenia budynku, wymiany drzwi?
Czy koszty należy rozliczyć procentowo do powierzchni użytkowej budynku tj. przypadające na powierzchnię śmietnika a następnie uzgodnionym procentem partycypacji?
Wg jakich przepisów należy to rozliczyć?
Odpowiedź
Strony winny uzgodnić, co wchodzi w skład kosztów utrzymania pomieszczenia śmietnika, w których ma partycypować (procentowo) posiadający służebność. Powyższe nie stanowi zagadnienia prawnego, a kwestię wykładni zapisów umowy. Trudno więc wskazać, jakie konkretnie koszty będą wchodziły w skład kosztów utrzymania śmietnika. Niemniej jednak, koszty należy rozliczyć w ten sposób jak to określił Pytający.
Uzasadnienie
Zasadniczym sposobem powstania służebności osobistych jest umowa. Celem służebności osobistych jest zapewnienie, że nieruchomość obciążona będzie użyteczna dla oznaczonej osoby fizycznej, w zakresie wskazanym w treści służebności. W niniejszym przypadku, służebność polega na prawie do korzystania z części pomieszczenia śmietnikowego zlokalizowanego w budynku. Strony, działając na zasadzie swobody umów, zawarły w akcie notarialnym ustanawiającym ww. służebność zapis, iż posiadający służebność będzie ponosił koszty (procentowo) utrzymania pomieszczenia śmietnika. Trzeba mieć na uwadze, iż służebność w niniejszym przypadku ogranicza się de facto do korzystania przez ww. z tej części pomieszczenia zlokalizowanego w budynku mieszkalnym, która została w sposób jasny wyodrębniona w treści aktu notarialnego. Strony winny więc uzgodnić, co wchodzi w skład kosztów utrzymania pomieszczenia śmietnika, w których ma partycypować (procentowo) posiadający służebność. Powyższe nie stanowi bowiem zagadnienia prawnego, a kwestię wykładni zapisów umowy. Trudno więc wskazać, jakie konkretnie koszty będąwchodziły w skład kosztów utrzymania śmietnika. Niemniej jednak, koszty należy rozliczyć w ten sposób jak to określił Pytający.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Strony powinny uzgodnić co wchodzi w skład kosztów utrzymania pomieszczenia
Czy posiadający służebność użytkowania części pomieszczenia śmietnika zlokalizowanego w budynku, który ma obowiązek ustanowiony w akcie notarialnym ponosić koszty jego utrzymania powinien pokryć koszty remontu?