Pytanie:
Pytanie dotyczy ustanawiania stref ochronnych ujęć wody. Z art. 52 ust. 3 i art. 58 ust. 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. wynika, że w przypadku terenu ochrony bezpośredniej organem właściwym do wydania decyzji jest starosta, a nie dyrektor RZGW. Czy teren ochrony bezpośredniego ujęcia wód ustanawia starosta, czy dyrektor RZGW?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 52 ust. 1 i ust. 2 pr. wod., strefa ochronna ujęcia wody, zwana dalej "strefą ochronną" dzieli się na teren ochrony bezpośredniej i ochrony pośredniej, i taką strefę ochronną ustanawia, w drodze aktu prawa miejscowego, dyrektor RZGW, o czym stanowi art. 58 ust. 1 pr. wod.
Wyjątek od tej zasady wynika z art. 52 ust. 3 pr. wod., który dopuszcza ustanowienie strefy ochronnej obejmującej wyłącznie teren ochrony bezpośredniej, jeżeli jest to uzasadnione lokalnymi warunkami hydrogeologicznymi, hydrologicznymi i geomorfologicznymi oraz zapewnia konieczną ochronę ujmowanej wody. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 58 ust. 5 pr. wod., strefę ochronną obejmującą wyłącznie teren ochrony bezpośredniej ustanawia, na wniosek i koszt właściciela ujęcia wody, w drodze decyzji, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Kopię wydanej decyzji organ przekazuje właściwemu dyrektorowi RZGW.