Dawny Dom Słowa Polskiego przy ul. Towarowej na Woli kończy swój żywot. Za półtora roku to miejsce zamieni się w plac budowy, na którym wyrosną dwie gigantyczne wieże. Będą w nich apartamenty, biura, hotel i sklepy. Jeśli wieże powstaną, będą należały do najwyższych budynków w Warszawie. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia APA Kuryłowicz &Associates.
Według doniesień medialnych inwestor zamierza postawić zespół budynków mieszkalnych o wysokości 30, 200 oraz 240 metrów. Najwyższa wieża w kompleksie będzie niewiele niższa od Pałacu Kultury, który ma 237 metrów wysokości. Obie wieże będą wyższe od Łucka City, najwyższego w tej chwili apartamentowca w stolicy, który liczy 120 metrów, czy budowanej 192-metrowej wieży zaprojektowanej przez słynnego architekta Daniela Libeskinda, która powstanie w samym centrum miasta przy ul. Złotej. W części dawnej drukarni od kilkunastu lat działa centrum handlowe Jupiter. Sklep zniknie jednak z mapy dzielnicy. Dwa lata temu nieruchomość położoną w kwadracie ulic: Towarowej, Prostej, Miedzianej i Srebrnej, kupiła spółka powiązana z hiszpańską grupą Torca. Od ponad roku użytkownikiem wieczystym tych działek jest Torca Polska, która chce tam inwestować. Firma zakładała początkowo, że roboty rozpoczną się w 2009 roku. Za projekt odpowiada prof. Stefan Kuryłowicz. Kim jest Stefan Kuryłowicz, jeden z najbardziej zajętych architektów w Warszawie?
„Czuję się ciężko pracującym, przytłoczonym odpowiedzialnością i zdjętym strachem projektantem.”- tak mawia o sobie skromnie w wywiadach jeden z najbardziej utalentowanych polskich architektów Stefan Kuryłowicz. Obecnie pracowania APA Kuryłowicz &Associates, której założycielem jest wspominany architekt realizuje m.in. projekty „Zgrupowania Ochota” dla Uniwersytetu Warszawskiego, projekt gmachu filologii Uniwersytetu Warszawskiego na ul. Dobrej, a we Wrocławiu rozpoczęto budowę budynków przy ulicy Lubińskiej, Maksa Borna i hotelowo- apartamentowego przy ul. Kurkowej.
Ale to tylko namiastka możliwości architekta, traktującego architekturę jako sztukę „jako grupa skupionych w sygnowanej moim nazwiskiem pracowni, staramy się, aby to, co jest efektem naszej działalności, wnosiło nowe, możliwie trwałe wartości do tworzonej przez nas przestrzeni. Dotyczy to zarówno dużych gmachów, jak NFK, jak i realizacji pozornie niewielkich i mało istotnych. Każdą staramy się traktować jako szansę i wyzwanie, nigdy jako przykrą konieczność” Wypowiedziane przez architekta słowa znajdują odzwierciedlenie w licznych nagrodach, które Stefan Kuryłowicz otrzymał m.in. Honorową Nagrodę SARP w 2003.oraz nagrodę główną – tytuł najlepszy Budynek Warszawy w kategorii budynków użyteczności publicznej w konkursie „Życie w Architekturze” na najlepsze realizacje architektoniczne Warszawy 2000-2001 dla budynku Centrum Biurowego Focus Filtrowa, tytuł „Ulubiony Budynek Warszawy roku 2001-2002” w plebiscycie Gazety Wyborczej i miesięcznika Architektura – Murator dla siedziby Avon Cosmetic, takżę Złoty Krzyż Zasługi za udział w projektowaniu i realizacji Terminalu Lotniczego Warszawa – Okęcie z tytułu funkcji Głównego Projektanta Rejonu Międzynarodowego Dworca Lotniczego w Warszawie (1992), Nagroda II stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie Architektury i Budownictwa za zrealizowany projekt siedziby firmy FUJIFILM – Polska w Warszawie przy ul. Płowieckiej (1994), srebrna odznaka Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej SARP. Jego profesjonalizm zdają się też potwierdzać liczne publikacje naukowe: m.in. „architektura – idea i jej realizacja” „Procedury postępowania w relacji klient, architekt, projekt”. Dokonania pracowni APA Kuryłowicz& Associates wielokrotnie publikowano w prasie oraz wydawnictwach zagranicznych (m.in. Phaidon, Taschen).
(Źródło: APAK/Rzeczpospolita/Wiki)