W ubiegłym roku laureatami Konkursu ECO-MIASTO 2014 zostało 6 miast: Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy.
Konkurs ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Do konkursu ECO-MIASTO 2015 samorządy mogą zgłaszać projekty w 4 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami oraz gospodarka wodna, która dołączyła do konkursu jako nowa kategoria. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej eco-miasto.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września 2015 roku.
Jury konkursu to specjaliści uznani za swoje kompetencje w każdej z kategorii, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, a także naukowcy i dziennikarze. Na ocenę będą składać się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów. Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015, laureaci otrzymają dodatkowe.
Edycji ECO-MIASTO 2015 towarzyszą także 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna) oraz dwa spotkania we wrześniu: we Wrocławiu (mobilność zrównoważona) i w Krakowie (gospodarka odpadami).