Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Pytanie
Czy starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokali – garaży (5 szt.), zlokalizowanych w poziomie piwnicy budynku mieszkalnego wielorodzinnego?
Garaże wydzielone są ściankami, posiadają oddzielne wjazdy i wyjścia na teren wspólną piwnicy. Z dokumentów załączonych do wniosku wynika, że garaże te nie są przynależne do lokali mieszkalnych znajdujących się w tym samym budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Odpowiedź
W niniejszym przypadku, jeżeli wydzielenie ścianami jest trwałe, starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokali.
Uzasadnienie
Aby lokal mógł zostać uznany za samodzielny nie może on funkcjonalnie stanowić części składowej innego samodzielnego lokalu. Nie może on także, w przypadku budynków, w których ustanowiono przynajmniej jedną odrębną własność lokalu, wchodzić w skład nieruchomości wspólnej. O tym, czy dany lokal może być uznany za samodzielny decyduje jego wydzielenie trwałymi ścianami, swobodny dostęp do niego właściciela czy mieszkańca i możliwość korzystania z niego bez wymogu korzystania z innych samodzielnych lokali, co oznacza przeznaczenie lokalu do wyłącznego użytku jego właściciela, mieszkańca – por. wyrokWojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 lipca 2013 r. sygn. II SA/Bd 522/13, LEX nr 1351548. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w wyroku z dnia 11 grudnia 2008 r., III SA/Gd 213/08, LEX nr 477247, orzekł, iż samodzielność lokalu determinuje jego realne wydzielenie w obrębie danego budynku ścianami trwałymi, przy czym muszą być to ściany wykonane z trwałych, solidnych materiałów. Z oczywistych względów kryteriów takich nie spełniają doraźne przegrody czy też "ściany" pełniące w istocie funkcję prowizoryczną, w tym wykonane z materiałów nie gwarantujących trwałości, takich jak np. płótno, cienka dykta czy folia. Według uregulowań ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali – dalej u.w.l., garaż może być pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, może być elementem nieruchomości wspólnej, ale może też stanowić odrębny lokal użytkowy. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie, nie jest pomieszczeniem przynależnym w rozumieniu art. 2 ust. 4u.w.l. miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym, gdyż nie jest ono oddzielone od innych miejsc postojowych trwałymi ścianami. W takim wypadku za garaż może być uznane jedynie całe pomieszczenie, w którym znajdują się miejsca postojowe, a nie poszczególne miejsca postojowe. (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 2001 r., V CKN 277/00, "Izba Cywilna" 2002, nr 1, s. 47, z dnia 2 lutego 2005 r., IV CK 474/04, niepubl. i z dnia 29 czerwca 2010 r., III CSK 325/09, "Izba Cywilna" 2011, nr 5, s. 34 oraz postanowienia z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03, OSP 2005, nr 5, poz. 61 i z dnia 5 października 2007 r., I CSK 229/07, niepubl.). Taka sytuacja nie zachodzi jednakże w niniejszym przypadku, gdzie garaże wydzielone są ściankami i posiadają oddzielne wjazdy i wyjścia na teren wspólnej piwnicy. Nie są też pomieszczeniami przynależnymi do lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W takim przypadku, jeżeli wydzielenie ścianami jest trwałe, lokale (garaże) mogą być uznane za samodzielne.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokali
Czy starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokali garaży (5 szt.), zlokalizowanych w poziomie piwnicy budynku mieszkalnego wielorodzinnego?