Pytanie:
Czy starosta może wydać zezwolenie na odstrzał dzików, które niszczą obiekty budowlane (ogrodzenia) na terenie będącym we władaniu MON? Jeżeli tak, to czy w zezwoleniu wydanym, w trybie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie – dalej pr. łow., w uzgodnieniu z PZŁ starosta powinien wskazać konkretne KŁ, które dokona odstrzału?

Odpowiedź:

Starosta może wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym dzików, które niszczą ogrodzenia obiektów wojskowych na podstawie art. 45 ust. 3 pr. łow.

Wykonawcami decyzji mogą być wyłącznie osoby uprawnione do wykonywania polowania, a więc przedstawiciele dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

Wnioskodawca (właściciel lub zarządca obiektu wojskowego) we wniosku o wydanie zgody na odstrzał redukcyjny nie wskazuje koła łowieckiego, ani myśliwych, którzy mieliby tego odstrzału dokonać. To starosta wskazuje podmiot, który ma dokonać odstrzału redukcyjnego.

Uzasadnienie:
Obiekty wojskowe klasyfikowane są jako obiekty użyteczności publicznej. A zatem, jeśli dziki mogą wtargnąć przez zniszczone przez siebie ogrodzenie i zagrozić bezpieczeństwu obiektom MON, to starosta, na wniosek właściciela obiektu wojskowego lub jego zarządcy, może wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym, na podstawie art. 45 ust. 3 pr. łow.

O wszczęciu postępowania starosta powiadamia PZŁ, ponieważ rozstrzygnięcie w sprawie ma być wydane w porozumieniu z PZŁ. Na podstawie art. 45 ust. 4 pr. łow. odstrzały redukcyjne i zastępcze mogą realizować wyłącznie osoby uprawnione do wykonywania polowania, które uzyskały te uprawnienia na podstawie przepisów pr. łow., czyli są to członkowie PZŁ posiadający takie uprawnienia do polowania.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Środowiska, kompetencje starosty w zakresie odstrzału redukcyjnego zwierząt odnoszą się także do terenu niestanowiącego obwodu łowieckiego. W przypadku opuszczenia przez zwierzęta terenów przez nie dotychczas zamieszkiwanych (z powodu nadmiernego zagęszczenia) i dotarcie na tereny zamieszkałe przez człowieka (np. tereny zabudowy przemysłowej, obiekty użyteczności publicznej) starosta może wydać z urzędu decyzję o odstrzale redukcyjnym.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów