Jeden z mieszkańców gminy Solec-Zdrój zwrócił się do wójta o ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla realizacji inwestycji polegającej na budowie stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Inwestycja miała być zlokalizowana na terenie jego działki, leżącej w obrębie sołectwa objętego strefą ochrony uzdrowiskowej.
Odwołanie od decyzji wnieśli sąsiedzi argumentując, iż planowana inwestycja zakłóci korzystanie z ich nieruchomości, będzie szkodliwie oddziaływać na otoczenie i spowoduje obniżenie wartości okolicznych nieruchomości.
Inwestor wyjaśnił, iż stacja demontażu pojazdów nie będzie zakładem przemysłowym i będzie spełniać wymogi określone prawem. Ponadto inwestycja będzie służyła zaspokojeniu potrzeb mieszkańców.
NSA nie zgodził się ze stanowiskiem inwestora.
Przypomniał, iż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Solca-Zdrój znajduje się zapis zakazujący lokalizacji na terenie wsi nowych uciążliwych obiektów budowlanych.
Sąd uznał, iż zamierzona inwestycja w postaci stacji demontażu pojazdów jest obiektem uciążliwym, w szczególności ze względu na hałas, zagrożenia pożarowe i wybuchowe – ze względu na usuwanie z pojazdów substancji niebezpiecznych.
Zatem planowane przedsięwzięcie jest sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Dopóki treść obowiązującego planu miejscowego będzie miała treść taką, jak w chwili orzekania przez organy, zrealizowanie na działce inwestora stacji demontażu pojazdów nie będzie zgodne z prawem – zaznaczył sąd.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 14 marca 2014 r., sygn. akt II OSK 2546/12, prawomocny