Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Czy surowce powstałe podczas procesu sortownia odpadów na instalacji traktowane są jako produkty w rozumieniu ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) - dalej u.g.o.o.o.? Surowce te nadal posiadają kod odpadu (z grupy 15 lub 19) i są przekazywane (sprzedawane lub przekazywane odpłatnie) do kolejnych posiadaczy odpadów wraz z kartą przekazania odpadu.

W celach transportowych są belowane przy pomocy drutu oraz umieszczane na paletach. Czy przedsiębiorca prowadzący taką działalność podlega opłacie produktowej?


Odpowiedź:

Jeżeli odpady są pakowane w opakowania, to w świetle przepisów w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych opakowania te nie spełniają w tym przypadku funkcji opakowaniowej. Sprzedaż przetworzonych odpadów zapakowanych w folię i sznurek nie będzie podlegać przepisom w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.


Uzasadnienie:

Definicja opakowania zawarta w art. 3 ust. 1 u.g.o.o.o. stanowi, że jest to wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.

Niewątpliwie folia czy sznurek są opakowaniami w rozumieniu powyższej definicji, jednak tylko gdy używane są do pakowania produktów wprowadzanych na rynek podlegać będą obowiązkowi zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu. Używając więc tych wyrobów do pakowania odpadów, a w opisanym przypadku mamy do czynienia z odpadami, de facto w świetle przepisów u.g.o.o.o. nie będziemy mieli do czynienia z opakowaniami. W opisanym więc przypadku folia i sznurek nie będą podlegać przepisom u.g.o.o.o. w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.