Odpowiedź: trudno jednoznacznie wskazać właściwy tryb postępowania. Faktycznie podatnik nie ma fizycznej możliwości prawidłowego wydania paragonu. Podatnik powinien wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzasadnienie: z pytania wynika, że podatnik świadczy, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, świadczy usługi przez Internet w postaci portalu udzielającego porady prawne. Opłaty za usługę podatnik dostaje na konto za pośrednictwem firmy zajmującej się opłatami internetowymi.
Z jednej strony zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania (nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r.) sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 37 jako czynność zwolniona została wymieniona - świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jeżeli zapłata za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
W analizowanej sytuacji zapłata za świadczenie usługi następuje za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika, a z przelewów powinno wynikać jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczy. Wtedy byłby spełniony warunek zwolnienia świadczonych usług z obowiązku ewidencjonowania ich za pomocą kasy rejestrującej.
Z drugiej strony zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363) podatnicy prowadząc ewidencję wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny.
Trudno tu jednoznacznie wskazać właściwy tryb postępowania. Faktycznie podatnik nie ma fizycznej możliwości prawidłowego wydania paragonu.
Jak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 marca 2010 r., ILPP2/443-1724/09-2/AD podatnik, który pomimo przepisów zwalniających z używania kasy rejestrującej, rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na kasie rejestrującej to jednak nie utracił prawa do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. W interpretacji wskazana, w takiej sytuacji podatnik może zaprzestać prowadzenia ewidencji usług zwolnionych na kasie rejestrujących.
Podobny wniosek wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 czerwca 2013 r., ITPP1/443-254/13/AJ. Zatem podatnik mógłby zastosować rozwiązanie wynikające z interpretacji. Jednak mając na uwadze pewność swojego postępowania wskazane byłoby, aby (dla pewności i bezpieczeństwa podatkowego) podatnik wystąpił o wydanie indywidualnej interpretacji w swojej sprawie.