Pytanie:
Spółka wodna podjęła uchwałę o pobieraniu opłat za uzgodnienia w zakresie melioracji projektów inwestycyjnych w wysokości 100 zł. Spółka wodna podnosi, że opłata stanowić będzie inne świadczenia wynikające z działalności statutowej spółki. Czy spółka wodna może żądać opłat za uzgodnienie projektów inwestycyjnych? Czy spółka może ustalić wspólną stawkę opłat dla wszystkich projektów?
Odpowiedź:
Uchwała o pobieraniu opłat za uzgodnienia projektów inwestycyjnych w zakresie melioracji wykracza poza uprawnienia art. 164 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. i jako taka nie jest zgodna z prawem. W związku z powyższym, na podstawie delegacji art. 179 ust. 2 pr. wod. starosta, jako sprawujący nadzór i kontrolę nad działalnością spółek wodnych (art. 178 pr. wod.), powinien wydać decyzje o nieważności uchwał w całości lub w części dotyczącej przedmiotowego zapisu.
Uzasadnienie:
Z treści art. 164 pr. wod. wynika, że spółki wodne, jako spółki prawa administracyjnego nie działają w celu osiągnięcia zysku. Spółki wodne, zapewniając zaspokojenie potrzeb zrzeszonych w nich osób w dziedzinie gospodarowania wodami, mogą podejmować prowadzenie działalności umożliwiającej osiągnięcie zysku netto. Oznacza to, że spółka może zarabiać na działalności statutowej, ale tylko w dziedzinie gospodarowania wodami - opartej na przepisach pr. wod., nie zaś prawa handlowego.
Uzgodnienia w zakresie melioracji projektów inwestycyjnych dokonuje się w związku z wnioskiem inwestora skierowanym do organu administracji jakim jest gmina w ramach art. 53 ust. 4 pkt 6 i pkt 11 lit. b ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Uzgodnień takich dokonuje organ właściwy w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych, czy dyrektor RZGW. Uzgodnień tych dokonuje się w trybie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Trzeba stanowczo zaznaczyć, że są to czynności administracyjne, za które upoważnione organy pobierają opłaty skarbowe na zasadach określonych w regulacjach ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Spółka wodna nie jest organem administracyjnym upoważnionym do pobierania opłat skarbowych.
W praktyce bywa, że zarówno starostowie jak i marszałkowie wydają upoważnienia różnym urzędom lub instytucjom do wykonywania niektórych opracowań czy przygotowania uzgodnień. Jednak również wówczas rozliczenie następuje nie z inwestorem tylko zleceniodawcą.
Spółka wodna nie ma żadnych podstaw do pobierania opłat za uzgodnienia projektów inwestycyjnych w zakresie melioracji.
Spółka wodna nie może żądać opłat za uzgodnienie projektów inwestycyjnych w zakresie melioracji
Uchwała o pobieraniu opłat za uzgodnienia projektów inwestycyjnych w zakresie melioracji wykracza poza uprawnienia art. 164 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne i jako taka nie jest zgodna z prawem.