Odpowiedź: spółka cywilna może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.
Uzasadnienie: powołane powyżej regulacje ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., stanowią, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.
W opisanym przypadku ma miejsce następująca sytuacja:
- osoba fizyczna prowadzi indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT,
- podatnik, jako osoba fizyczna jest także wspólnikiem w spółce cywilnej. Postawione pytanie brzmi: czy spółka cywilna w opisanych okolicznościach może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Odpowiedź brzmi: tak spółka może korzystać ze zwolnienia, o ile nie mają miejsca okoliczności wymienione w art. 113 ust. 13 u.p.t.u. Zwolnienia ze względu na limit obrotów nie stosuje się, bowiem do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:
1) dokonujących dostaw:
a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
c) nowych środków transportu,
d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Gdyby w opisanej sprawie przedmiotem działalności spółki było jedno z ww świadczeń, wówczas zwolnienie z opodatkowania ze względu na limit obrotów nie będzie przysługiwało podatnikowi (tu: spółce). Jeżeli jednak, przepisy art. 113 ust. 13 u.p.t.u. nie będą znajdowały zastosowania wówczas, nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby spółka korzystała ze zwolnienia. Podkreślić tu trzeba, że w przedstawionych okolicznościach właściciel jednoosobowej działalności oraz spółka cywilna to na gruncie podatku VAT dwaj zupełnie odrębni podatnicy; dwa odrębne podmioty prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.