„Plan gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022” zawiera między innymi kierunki działań dotyczące zapobiegania powstawaniu odpadów oraz kształtowania systemu gospodarki odpadami, stawia na selektywną zbiórkę u źródła, na rozwój Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz gospodarkę obiegów zamkniętych.
Dokument zawiera także harmonogram, określenie wykonawców i sposobu finansowania zadań wynikających z przyjętych kierunków działań; podział na regiony gospodarki odpadami komunalnymi; wskazanie regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych regionach oraz instalacji przewidzianych do zastępczej obsługi tych regionów. Zawiera plan zamykania instalacji niespełniających wymagań ochrony środowiska. Warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji, dotyczących odpadów komunalnych, w tym odpadów budowlanych i rozbiórkowych, w zakresie zapobiegania powstawaniu tych odpadów oraz w zakresie gospodarowania tymi odpadami, ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest ujęcie ich w planie inwestycyjnym.
Przygotowaniom dokumentu towarzyszyły szerokie konsultacje społeczne. Do programu wpłynęło 430 uwag. „Jednym z większych problemów, któremu musimy sprostać jest sprawa termicznej utylizacji odpadów, co znowu łączy się ze specyfikacją naszego regionu. Na przykład w sąsiadującym z nami województwie świętokrzyskim w ogóle nie ma takiej potrzeby. Do tej pory żadna tego typu instalacja u nas nie powstała. Musimy jednak być gotowi na to zadanie” - stwierdził Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa. Ważne były także konsultacje z Komisją Europejską. Urząd Marszałkowski był z nią w stałym kontakcie.
Henryk Mercik skomentował także tempo prac nad przyjęciem dokumentu. Podstawową przyczyną późniejszego przyjęcia przez Zarząd Województwa Śląskiego tego dokumentu były ponad półroczne opóźnienia związane z przygotowaniem przez Ministerstwo Środowiska Krajowego Programu Gospodarki Odpadami. Miał być gotowy do końca 2015 r. Miał podać kierunki, którymi miały podążać wojewódzkie programy – gotowe do końca 2016 r. „Przygotowanie dokumentu wymagało od nas wytężonej pracy. Nasze województwo jest bowiem specyficznym regionem – z największym obszarem aglomeracyjnym w kraju, który bezsprzecznie wymaga specyficznych rozwiązań chociażby w kwestii właśnie gospodarki odpadami. Przy tej okazji warto jeszcze raz nadmienić, że czekamy z niecierpliwością na ustawę aglomeracyjną, która uporządkuje wiele spraw, w tym gospodarkę odpadami”- powiedział Henryk Mercik.
Źródło: www.slaskie.pl, stan z dnia 27 grudnia 2016 r.