Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami i prawa budowlanego, wprowadzając do niej jedenaście poprawek. Mają one jednak charakter redakcyjny oraz dotyczą przepisów przejściowych.
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do unijnego - dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W myśl nowych przepisów świadectwa energetyczne będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych. Świadectwa będą musiały wskazać możliwe do przeprowadzenia prace, których wykonanie poprawi charakterystykę energetyczną budynku. W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z siecią centralnego ogrzewania, świadectwo energetyczne dla lokalu będzie można przygotować w oparciu o świadectwo wystawione dla całego budynku. Nowelizacja przewiduje, że większość jej przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Zmianami wprowadzonymi przez Senat zajmie się teraz Sejm.
Pb.pl za PAP, 31 lipca 2009 r.
Senat przyjął nowelizację prawa budowlanego
Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami i prawa budowlanego, wprowadzając do niej jedenaście poprawek. Mają one...