Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 829). Ustawa ta wprowadza zmiany m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.) - dalej: u.g.n., liberalizując wymagania od kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, pośredników nieruchomości oraz zarządców nieruchomości.

Pełna treść komentarza dostępna jest w  programie Serwis Budowlany .

Kwalifikacje do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego

Spośród zawodów związanych z gospodarowaniem nieruchomościami, wymagania stawiane rzeczoznawcom majątkowym zostały w najmniejszym stopniu zliberalizowane. Pozostaje w mocy art. 174 u.g.n. definiujący zakres uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego. Gwoli przypomnienia, działalność rzeczoznawcy majątkowego polega na określaniu wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością.

W ramach swych zadań rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opracowania i ekspertyzy dotyczące:

  • rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku;
  • efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju;
  • skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych;
  • oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali;
  • bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości;
  • określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora;
  • wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości;
  • wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości (art. 174 ust. 3 i 3a u.g.n.).

Jeśli chodzi obowiązki rzeczoznawców w kontekście tzw. deregulacji zawodu, to pozostawiono obowiązek stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych (art. 175 ust. 2 u.g.n.). Utrzymano też wymóg posiadania obowiązkowego ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem swoich czynności zawodowych. W świetle przepisu art. 175 ust. 4 u.g.n., przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego odpowiada za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem umowy, której jest stroną, a której przedmiotem są czynności wymienione powyżej. Jeżeli czynności związane z rzeczoznawstwem majątkowym wykonywane są przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego związanego z danym przedsiębiorcą umową o pracę lub umową cywilnoprawną, ów przedsiębiorca podlega również odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem osoby wykonującej bezpośrednio czynności w zakresie rzeczoznawstwa.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązują nieco inne niż dotychczas wymagania, jakie stawiane są kandydatom na rzeczoznawców majątkowych. W świetle art. 177 ust. 1 u.g.n. w nowym brzmieniu, uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadaje się osobie fizycznej, która:

 

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie była karana za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, za przestępstwo przeciwko mieniu, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, za przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
  • posiada wyższe wykształcenie;
  • ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości (wymóg ten nie dotyczy osoby, która posiada dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku, którego program umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie wyceny nieruchomości w takim stopniu, jak program studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, co potwierdza suplement do dyplomu lub zaświadczenie uczelni);
  • odbyła co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości (obowiązek te nie dotyczy osoby, która odbyła praktykę w zakresie wyceny nieruchomości objętą programem studiów w wymiarze jednego semestru, pod warunkiem, że praktyka była realizowana na podstawie umowy dotyczącej praktyki zawartej między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, lub też posiada udokumentowane dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości);
  • przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.


Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany .