Przygotowany w Ministerstwo Inwestycji i Rozwojju projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji ma przede wszystkim odblokować pod budownictwo mieszkaniowe grunty rolne w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowe, powojskowe i poprzemysłowe. - Skracamy też okres przygotowania inwestycji z 5 lat do roku – mówi Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju.
Projekt określa bowiem uproszczone procedury przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych, które będą prowadzone zgodnie z ustawowymi standardami, zróżnicowanymi w zależności od wielkości gminy. Po spełnieniu określonych warunków na podstawie specustawy będzie można nie tylko budować, ale też zmieniać sposób użytkowania lub przebudowywać. W wyniku tych działań powinien powstać budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub budynki mieszkalne jednorodzinne o łącznej liczbie nie mniejszej niż 10.
Jednocześnie przepisy nie pozwalają na inwestowanie na terenach podlegających ochronie. - Dzięki ustawie proces inwestycyjny będzie szybki, dostęp do gruntów – dużo łatwiejszy, a to z kolei wpłynie na większą podaż inwestycji mieszkaniowych i tym samym większą konkurencyjność rynku - podkreśla Minsiterstwo Iwnestycji. - Dla nabywców i najemców oznacza to w praktyce obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich dostępności także w gminach, gdzie dziś nie budują deweloperzy.
Prawo budowlane. Warunki techniczne i inne akty prawne. Przepisy
Ustalenie lokalizacji inwestycji będzie następować w drodze uchwały rady gminy, co stanowi wyraz zachowania władztwa planistycznego gminy, przy jednoczesnym zapewnieniu partycypacji społecznej. Mieszkańcy gminy będą mogli wyrażać opinie i zgłaszać uwagi wobec zaproponowanej lokalizacji inwestycji.
Czytaj więcej o zmianach wprowadzonych do projektu specustawy mieszkaniewej >>
Najnowsza wersja projektu przewiduje, że standardy urbanistyczne będą zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców. Wyróżniono trzy grupy: dla gmin w których liczba mieszkańców nie przekracza 30 000, od 30 000 do 100 000 i powyżej 100 000 mieszkańców – co odpowiada stopniom zurbanizowania miast i gmin. Samorząd będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć w uchwale wymagane od inwestora standardy ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników. Ustawa określa odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i zgodnie z zapotrzebowaniem dostępu m.in. do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci elektroenergetycznej.
Rząd finalizuje prace nad specustawą mieszkaniową
W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt specustawy mieszkaniowej. Jeszcze w czerwcu ma się nim zająć rząd. Szczególne przepisy mają obowiązywać przez 10 lat.