Zmiany, które możemy znaleźć w projekcie odnoszą się do kwestii związanych z odpowiedzialnością inwestora. Zmienić ma się zapis, który mówi o tym, by wykonawca robót budowlanych mógł wykonać swoje świadczenie bez zgody inwestora. W umowie ma być określony zakres wykonywanych robót budowlanych a także podwykonawca. Celem jest stworzenie solidarnych relacji między inwestorem a wykonawcą w kwestii zapłaty podwykonawcom. Projekt umożliwia wszczęscie postępowania grupowego w wypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Projekt przewiduje także możliwość uzyskania zadośćuczynienia w wypadku naruszenia dóbr osobistych a także roszczeń wynikających z rozstroju zdrowia. Częstym procederem dłużników było wyzbywanie się majątku, który mógłby stanowić przedmiot spłaty długów. Istotną zmianą, którą planuje rząd jest uprawnienie wierzyciela do wglądu informacji o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych dłużnika na rzecz innych osób z pięcioletnim wyprzedzeniem.
Rząd chce wzmocnić prawa wierzycieli
Rząd stworzył projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu skuteczniejszego dochodzenia wierzytelności. Nowe przepisy mają być kierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.
Projekt zakłada też funkcjonowanie rejestru, który miałby zawierać dane o należnościach publicznoprawnych. Miałby on zawierać informacje o dłużnikach, którzy mają zaległości wynikające z zapłatą np. podatków czy grzywny (o wysokości łącznej nie niższej niż 5000 zł). Wpis będzie mógł być wykonany tylko po uzyskaniu wyroku przez wierzyciela. Dłużnik będzie możliwość dowolnej spłaty długu w ciągu 30 dni; w wypadku jego wygaśnięcia długu, będzie możliwość wykreślenia dłużnika z rejestru.
Ustawa wejdzie w życie w dniu 1 czerwca 2017 r., natomiast przepisy tworzące rejestr należności publicznoprawnych od 2018 r.