- „Wsparcie w starcie” to konkretna pomoc dla młodych planujących wejście na rynek pracy. Wśród absolwentów i studentów nie brakuje osób przedsiębiorczych, które mają pomysły na biznes. Cieszę się, że pomagamy im realizować te plany – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Zobacz takze: Startuje pomoc dla przedsiębiorczych absolwentów
Kto może skorzystać ze wsparcia?
- osoby bezrobotne bez względu na wiek, zarejestrowane w urzędzie pracy,
- absolwenci wyższych uczelni prywatnych lub państwowych w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu,
- absolwenci szkół średnich w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu,
- studenci ostatniego roku studiów.
Na jakie wsparcie mogą liczyć młodzi? Pożyczka do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia na start biznesu (obecnie 74 800 zł) oraz dodatkowo do 22 tys. zł na utworzenie miejsca pracy. Okres spłaty będzie wynosił nawet 7 lat, z możliwością karencji w spłacie do roku. Pożyczki są nisko oprocentowane - na poziomie 1 stopy redyskonta weksli.
Jak otrzymać pożyczkę? Warunkiem jest m.in. złożenie wniosku wraz z uproszczonym biznes planem przedsięwzięcia, na realizację którego przeznaczona będzie pożyczka.
Od 17 listopada br. studenci, absolwenci i bezrobotni w całej Polsce mogą skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z kolejnymi instytucjami pożyczkowymi, które zajmą się obsługą wniosków i doradztwem. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na program 500 mln zł do 2021 r.
Więcej: www.mpips.gov.pl/wsparciewstarcie