To druga dyrekcja w kraju, która zmierzy się z tym zagadnieniem. Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, zaznacza: "Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez naszych leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak w większej skali i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym".

W teren ruszy 30 grup w trzyosobowych składach, z udziałem doświadczonych taksatorów, fitosocjologów i gleboznawców. Według jednolitej metodyki przeprowadzą wstępną inwentaryzację zasobów na 1800 czteroarowych powierzchniach próbnych, które wyznaczono w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Ten etap prac potrwa do 15 lipca.

Rozpoznaniu przyrodniczych i kulturowych wartości lasów będą służyć prace inwentaryzacyjne, które rozpoczną się 9 czerwca w 10 nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie i dwóch parków narodowych.

- Nie ma wzorca pierwotności dla lasów, zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej. Tę odpowiedź powinna dać rozpoczęta przez nas inwentaryzacja wskaźnikowa - powiedział Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP.

Celem zasadniczym inwentaryzacji wskaźnikowej jest systematyczna ocena gospodarki leśnej w nadleśnictwach w aspekcie jej wpływu na stopień zbieżności faktycznej różnorodności biologicznej zasobów leśnych, będących w zarządzie nadleśnictw, z różnorodnością naturalną.

Źródło: www.lasy.gov.pl, stan z dnia 7 czerwca 2016 r.