Obchody 90-lecia Lasów Państwowych rozpoczęły się już symbolicznie 21 marca, kiedy to obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Lasów, jednak rocznica będzie celebrowana przez cały rok. W ramach obchodów, a także z okazji jubileuszu 25-lecia pierwszych demokratycznych wyborów, Lasy Państwowe z inicjatywy i pod patronatem Ministra Środowiska, uruchomią sieć 25 ścieżek biegowych. Plan obchodów obejmuje również konferencje naukowe, sympozja, panele dyskusyjne, imprezy plenerowe, targi, festyny.

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium obchodów 90-lecia Lasów Państwowych.
W spotkaniu w Sejmie RP udział wzięli m.in.: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Środowiska Maciej Grabowski, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak i przewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisław Żelichowski.

- Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów, które dzisiaj stanowią blisko 30 procent terytorium. Zasobność drzewostanów stale wzrasta w naszym kraju i jest ponad dwukrotnie wyższa niż przeciętna w pozostałych lasach Europy – powiedział minister Grabowski. - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, którego jubileusz właśnie inaugurujemy, jest największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami własności państwa. Dobre zarządzanie i samodzielność finansowa organizacji umożliwia wykonywanie licznych zadań nie tylko na rzecz lasów, ale także szerokiego grona ich użytkowników – dodał.

Przy okazji minister Grabowski zwrócił się również do leśników: - Jesteście i powinniście być wzorem dla innych, bo stanowicie grupę zawodową, która niejednokrotnie już udowodniła, że potrafi i robi to, co jest ważne dla przyrody i ludzi. Wasza praca i profesjonalizm wspierają realizację bardzo ważnych dla rozwoju i bezpieczeństwa państwa polityk i strategii, miedzy innymi polityki ekologicznej, klimatycznej i energetycznej.

Lasy są domem dla 80 proc. gatunków roślin i zwierząt. W Polsce, w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich u nas spotykanych. Lasy pełnią też ważną funkcję „pochłaniacza” dwutlenku węgla. Drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla. Lasy zajmują blisko 30 proc. terytorium kraju, a ich powierzchnia stale rośnie. Na przestrzeni ostatnich lat udało się zwiększyć lesistość kraju z 21 proc. w roku 1945 do blisko 30 proc. obecnie. Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew.

(mos.gov.pl)