Inwestor wystąpił z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego o wiatrołap, który jest usytuowany w odległości 1,10 m od granicy z działką sąsiednią. Z załączonego projektu wynika, że prace będą realizowane tylko w części budynku od strony działki inwestora.
Czy w takiej sytuacji organ powinien powiadomić właściciela działki sąsiedniej o wszczęciu tego postępowania?
Czy może będą miały tu zastosowanie przepisy o odstępstwie od warunków technicznych z uwagi na usytuowanie przedmiotowego budynku?

Zamierzenie budowlane polegające na wykonaniu wiatrołapu w części budynku od strony działki inwestora nie wymaga rozszerzenia kręgu stron postępowania o właściciela działki sąsiedniej.


Zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Obszarem oddziaływania obiektu zaś jest teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu (art. 3 pkt 20 ustawy Prawo budowlane). W przypadku, gdy na działce budowlanej istnieje już określony budynek w pewnej odległości od granicy działki sąsiedniej roboty budowlane dotyczące tego budynku mogą się wiązać z koniecznością rozszerzenia kręgu stron, jeżeli ich charakter wpływa na obszar oddziaływania tego budynku. Jeżeli inwestycja ma polegać na wykonaniu wiatrołapu nie od strony działki sąsiedniej, lecz od strony działki inwestora, to jej realizacja nie powoduje żadnych ograniczeń w zagospodarowaniu działki sąsiedniej. Jego sytuacja w związku z realizacją tej inwestycji nie ulegnie zmianie. Nie ma zatem potrzeby rozszerzania kręgu stron o właściciela działki sąsiedniej [por. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 listopada 2003 r., II SA/Gl 523/07]. Jeżeli natomiast chodzi o odstępstwo od warunków technicznych istniejącego budynku, to przede wszystkim należałoby ustalić, czy faktycznie miało ono miejsce. Podano jest zbyt mało informacji, aby dokonać w tym zakresie jednoznacznej oceny. Istotne jest, czy usytuowanie było zgodne z przepisami obowiązującymi w chwili wznoszenia budynku, a także, czy budynek wzniesiono na podstawie ostatecznego pozwolenia na budowę. Tak, czy inaczej kwestia zgodności z przepisami technicznymi powinna być oceniana w odniesieniu do planowanej inwestycji, bowiem przedmiotem postępowania prowadzonego przez organ administracji architektoniczno-budowlanej jest jedynie zakres obejmujący dobudowywany wiatrołap, a nie kwestie zgodności wszystkich elementów istniejącego budynku z obowiązującymi przepisami.